ORP Mewa powrócił do Polski

06 września 2011r. | Drukuj

W poniedziałek, 5 września, do macierzystego portu w Gdyni powrócił niszczyciel min ORP „Mewa”. Przez ostatnie dwa tygodnie okręt brał udział w międzynarodowej operacji bojowej „OPEN SPIRIT 2011″ na wodach Zatoki Ryskiej.

Faza morska tegorocznej operacji „Open Spirit” rozpoczęła się 22 sierpnia na wodach Zatoki Ryskiej. Okręty z Belgii, Estonii, Francji, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Rosji, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Polski prowadziły operację poszukiwania, wykrywania i niszczenia niebezpiecznych pozostałości (m.in. miny morskie, torpedy i bomby) po I i II wojnie światowej. Polski niszczyciel min ORP „Mewa” dowodzony przez kpt. mar. Arkadiusza Kurdybelskiego został skierowany na akwenu u wejścia do Zatoki Ryskiej, gdzie zniszczył 300-kilogramową minę morską.

fot. Wikipedia - Topory

„OPEN SPIRIT” to coroczna wielonarodowa operacja usuwania uzbrojenia pochodzącego z okresu I i II wojny światowej, organizowana pod auspicjami programu „Partnerstwa dla Pokoju”. Po raz pierwszy polskie okręty wzięły w niej udział w 1998 roku (trałowiec ORP „Hańcza”). W roku 1999 i 2000 były to trałowce ORP „JAMNO” i ORP „GARDNO”, a w kolejnych latach banderą polskiej Marynarki Wojennej reprezentowały niszczyciele min: ORP Flaming (czterokrotnie), ORP Mewa (czterokrotnie) i ORP Czajka (pięć razy).  Celem operacji pod kryptonimem „OPEN SPIRIT” jest poszukiwanie i zwalczanie bojowych min i bomb lotniczych oraz głowic torped z okresu II Wojny Światowej. Przy okazji na dnie morza znajdowane są i likwidowane inne obiekty mogące stanowić niebezpieczeństwo dla żeglugi i rybołówstwa.

Operacje przeciwminowe stały się jedną z głównym domen działań polskiej floty na forum międzynarodowym. Doświadczenia polskich marynarzy wykorzystywane są m.in. przez elitarne Siły Odpowiedzi NATO, w których od 2002 na stałe operują polskie okręty trałowo-minowe. Przez cały 2010 rok Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1) dowodził polski oficer komandor porucznik Krzysztof RYBAK, a od stycznia 2010 roku do czerwca 2011 roku okrętem flagowym Zespołu był okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Obecnie w skład tego Zespołu wchodzi polski niszczyciel min ORP „Flaming”.

Niszczyciel min ORP „Mewa” wchodzi w skład 13 Dywizjonu Trałowców należącego do 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Jego wyjątkowość polega na tym, że łączy w sobie cechy trałowca i jednocześnie niszczyciela min. Swoje możliwości walki minowej uzyskał dzięki kompleksowej modernizacji. Wyposażony jest w trały kontaktowe i niekontaktowe, stacje hydroakustyczne, zdalnie sterowany pojazd podwodny, a także zestaw artyleryjsko-rakietowy.


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze