Gdańsk jednoczy Pomorze

29 czerwca 2011r. | Drukuj

Już 46 miast, gmin i powiatów zadeklarowało chęć przystąpienia do Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego.

We wtorek w Gdańsku spotkali się przedstawiciele gmin i powiatów: kartuskiego, puckiego, nowodworskiego, wejherowskiego i gdańskiego oraz trzech miast – Gdańska, Sopotu i Tczewa, którzy wyrazili wolę przystąpienia do stowarzyszenia Gdański Obszar Metropolitalny. W spotkaniu wziął też udział Marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk.

Inicjatorem powstania stowarzyszenia był prezydent miasta Gdańska, Paweł Adamowicz. W ramach Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego odbywać miałaby się współpraca na rzecz integracji samorządów, w tym m.in. łatwiejszy dostęp do środków z budżetu państwa i Unii Europejskiej, promocja metropolii, kultury, regionu, tworzenie atrakcyjnych ofert dla nowych inwestorów. Uczestnictwo ma odbywać się na równych prawach – każda jednostka, niezależnie od wielkości obszaru, posiada jeden głos.

fot. UM Gdańsk

Pomysł nie wzbudził zachwytu prezydenta Gdyni, Wejherowa oraz burmistrz Rumi. Władze  nie widzą korzyści uczestnictwa w stowarzyszeniu. Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek proponuje reaktywację Rady Metropolitalnej zamiast współpracy w ramach GOM.

Wszystkie chętne samorządy do końca sierpnia 2011 podejmą uchwały o przystąpieniu do stowarzyszenia. Następnie, prawdopodobnie 15 września odbędzie się walne zebranie założycielskie stowarzyszenia. Po rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym, najprawdopodobniej w październiku, stowarzyszenie Gdański Obszar Metropolitalny oficjalnie rozpocznie swoją działalność. Pierwszym zadaniem będzie opracowanie planu działania na rok 2012.


Opublikowano w: GdyniaTrójmiastoWejherowoWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz