Tablica Macieja Płażyńskiego

10 kwietnia 2011r. | Drukuj

Tablicę upamiętniającą byłego marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, który zginął rok temu w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, odsłonięto w niedzielę w Gdańsku.

fot. PAP

Ufundowana przez władze miasta tablica zawisła w Gdańsku-Śródmieściu na ul. Szerokiej 80/81, gdzie Płażyński urzędował jako poseł i senator. „W tym miejscu mieściło się biuro poselskie i senatorskie Macieja Płażyńskiego, działacza opozycji w czasach PRL, wojewody gdańskiego w latach 1990-1996, marszałka Sejmu RP w latach 1997-2001, twórcy i pierwszego przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w latach 2001-2003, wicemarszałka Senatu RP w latach 2005-2007, prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Zginął tragicznie w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku” – napisano na tablicy, odsłoniętej przez jego dwóch synów, córkę i wdowę Elżbietę Płażyńską. – Mój mąż nigdy nie chciał się wyprowadzić z Gdańska, choć tak wiele czasu spędzał w Warszawie. To było jego miejsce na ziemi, cieszył się bardzo, że ma takie biuro w sercu miasta – mówiła Płażyńska, dziękując za tablicę.

Na tablicy wyryto cytat z wiersza Ryszarda Krynickiego – „Kogo śmierć wybierze – ten umrze zaledwie”. Jest też wyrzeźbiona twarz Płażyńskiego. Autorem projektu wykonanej z brązu tablicy jest dziekan Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prof. Sławoj Ostrowski.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wspominał, że Maciej Płażyński był jedną z osób, która po 1989 r. odbudowywała na Pomorzu polską państwowość. – Niech jego styl uprawiania polityki – polegający na otwartości i niedzieleniu ludzi, a szukaniu tego, co łączy – będzie dla nas inspiracją. Taka postawa, która jest podstawą ładu demokratycznego, jest ciągle w Polsce w deficycie – dodał.

fot. archiwum


Opublikowano w: Wiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz