W gminie Kościerzyna wszystkie psy otrzymają wkrótce czipy, które umożliwią ich   elektroniczną rejestrację. Ułatwi to pracę sołtysom, którzy muszą prowadzić wykaz czworonogów. Sprawą na wniosek sołtysów zajęła  Rada Gminy Kościerzyna.

 

Sołtysi z gm. Kościerzyna skarżą się, że mieszkańcy nie chcą rejestrować swych psów i w ten sposób unikają płacenia podatków za zwierzęta. 
– Od przyszłego roku chcemy w naszej gminie wprowadzić czipy dla psów. Sołtysi nie będą musieli przygotowywać  wykazów czworonogów – mówi Włodzimierz Graff, sekretarz UG w Kościerzynie. – Czipy ułatwią też identyfikację  bezpańskich psów. Po wprowadzeniu elektronicznej rejestracji od razu będziemy wiedzieli, do kogo należy dany pies ,  czy może jest bezpański. W mieście Kościerzyna czipy już wprowadzono i to się sprawdziło – dodaje.


Czipowanie to daniem weterynarzy  doskonała metoda zapobiegania bezdomności zwierząt, umożliwiająca szybkie ustalenie właściciela psa. W chwili znalezienia psa, można specjalnym czytnikiem odczytać numer i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie uzyskać informacje o właścicielu i powiadomić go o odnalezieniu czworonoga. Elektroniczny czip z zakodowanym niepowtarzalnym numerem jest wielkości ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych.  Jest on wprowadzany podskórnie na  szyi lub między łopatkami i może działać nawet kilkadziesiąt lat.
Warto dodać, że elektroniczne oznakowanie jest również niezbędnym wymogiem, aby podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.