06.08.2010 Ustka 7BOT Petla taktyczna na poligonie w Ustce fot. DWOT

8 i 9 maja około 100 żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej służących na co dzień w batalionach lekkiej piechoty w Malborku oraz Słupsku będą szkolić się na terenie gminy Starogard Gdański m.in. w Suminie i Sucuminie.

Ćwiczenia pomorskich terytorialsów mają polegać na rozpoznawaniu terenu, znajomości miejscowej topografii oraz nadawaniu meldunków. W planach jest też przeprowadzenie akcji taktycznej i założenie szpitala polowego.

– Działamy w myśl naszego hasła „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Przez rok uczestniczyliśmy we wsparciu społeczności lokalnej w ramach działań antykryzysowych, covidowych – w różnych punktach wymazowych, w szpitalach, wspieraliśmy samorządy, domy pomocy społecznej. Teraz wracamy do szkolenia i będziemy blisko społeczeństwa, w ten sposób, do którego zostaliśmy również powołani, czyli w kontekście ochrony przed zagrożeniami militarnymi – mówi podporucznik Michał Piaskowski z sekcji współpracy cywilno-wojskowej 71 Batalionu Lekkiej Piechoty w Malborku.

Podczas działań w upozorowanej sytuacji bojowej pomagać będą też lokalni strażacy, druhowie OSP i policja. WOT udostępniono m.in. pomieszczenia w szkole podstawowej w Suminie, która obchodzi stulecie swojej działalności. Z żołnierzami będą też współpracować mieszkańcy, niektórzy poprzez udostępnienie swoich przydomowych posesji.

– Ćwiczenia nie spowodują żadnego ograniczenia w ruchu pojazdów. Kulminacja działań przewidziana jest w momencie, kiedy będzie zapadał zmrok, więc liczymy na to, że większość mieszkańców będzie w tym czasie w domu. Nie planujemy używania środków pozoracji pola walki, więc nie będziemy wywoływali żadnego utrudnienia w zakresie porządku publicznego, nie będziemy powodowali hałasu. Mieszkańcy nie powinni się niczego obawiać – podkreśla podporucznik Michał Piaskowski.

Wójt Gminy Starogard Gdański Magdalena Forc – Cherek, podkreśla, że mieszkańcy czekają na weekendowe ćwiczenia żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Bardzo cieszymy się, że wybrano gminę Starogard Gdański do tych ćwiczeń. Mamy zasób i lokalowy, i terytorialny do tego, żeby tego typu działania prowadzić. Współpraca obejmuje też ofertę edukacyjną adresowaną do szkół. Jestem zdania, że patriotyczne działania WOT i budowanie w dzieciach i młodzieży poczucia sprawczości tego typu wojsk będzie bardzo istotne dla mieszkańców naszej gminy.

Każdy chętny, aby założyć mundur WOT może zgłosić się do odpowiedniej pod względem miejsca zamieszkania Wojskowej Komendy Uzupełnień lub skorzystać z działającego od 1 lipca 2020 roku tzw. Mobilnego Zespołu Rekrutacyjnego. 

ŹRÓDŁOMaciej Szalbierz 7 PBOT / Foto: archiwum DWOT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.