Posterunek honorowy przed pomnikiem Polski Morskiej z okazji Dnia Flagi RP // fot. Karol Stańczak
Posterunek honorowy przed pomnikiem Polski Morskiej z okazji Dnia Flagi RP // fot. Karol Stańczak

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Aby uczcić tę ważną datę, przed pomnikiem Polski Morskiej odbyły się oficjalne miejskie uroczystości. W obchodach wzięli udział m.in.: parlamentarzyści, gdyńscy samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej oraz mieszkańcy.

Dzień Flagi RP to jedno z najmłodszych świąt państwowych w Polsce. Zostało ustanowione w 2004 roku, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. 2 maja nie jest datą przypadkową. Właśnie tego dnia żołnierze 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili polską flagę na kolumnie Zwycięstwa po zdobyciu Berlina w 1945 roku.

Z tej okazji przed pomnikiem Polskiej Morskiej w Gdyni odbyły się oficjalne uroczystości. Wzięli w nich udział m.in.: parlamentarzyści, wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz i gdyńscy radni, przedstawiciele Marynarki Wojennej oraz mieszkańcy.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego z jednoczesnym podniesieniem flagi państwowej na maszt. Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz.

– Dzień Flagi RP to dzień niezwykle ważnego symbolu – symbolu walki o niepodległość, dla którego polscy żołnierze byli i są w stanie narażać swoje zdrowie i życie. Z tej okazji na ulicach naszego miasta zostało zawieszonych ponad 2 tysiące flag. Z jednej strony mają nam one przypominać o historii Polski, a z drugiej strony być wyrazem szacunku dla tych wszystkich, którzy walczyli o niepodległą Polskę. Dzień Flagi RP to dobra okazja nie tylko do zadumy, ale i do tego, żeby się radować, że są takie symbole, które nas wszystkich, jako Polaków, powinny jednoczyć – powiedział Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Na zakończenie uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem.

W ramach obchodów Dnia Flagi RP wiązanki kwiatów złożono także pod tablicą bł. ks. kmdr. ppor. Władysława Miegonia na cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu. Wśród uczestników tej uroczystości poza przedstawicielami Marynarki Wojennej byli również gdyńscy samorządowcy.

Uroczystości odbyły się z udziałem wojskowej asysty honorowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.