Strona główna Aktualności W Gdańsku stanie pomnik Lecha Bądkowskiego

W Gdańsku stanie pomnik Lecha Bądkowskiego

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie powołało Komitet Budowy Pomnika Lecha Bądkowskiego i rozpoczęło zbiórkę pieniędzy na ten cel. Ma stanąć na skwerze przy kościele św. Jana w Gdańsku. Jeszcze w marcu zostanie ogłoszony konkurs na projekt pomnika.

Lech Bądkowski to postać niezwykle ważna nie tylko dla Pomorza i Kaszub, ale także dla całej Polski. Pisarz, publicysta i dziennikarz, działacz opozycji. Wcześniej żołnierz, uczestnik kampanii wrześniowej, bitwy o Narwik, kawaler Orderu Virtutti Militari. Lech Bądkowski był także organizatorem życia społecznego. W 1956 roku współtworzył Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie (Zrzeszenie Kaszubskie), w którym był aktywny do końca życia. Twórca idei ruchu regionalnego, szczególnie kaszubsko-pomorskiego, zrębów samorządności, który już w latach 70-tych widział przyszłą Polskę jako silną i regionalną.  

To bez wątpienia najwybitniejsza postać Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.Był wzorem dla Pomorzan, szczególnie młodych, którzy podziwiali w nim bezkompromisowość, jasne, wyraziste poglądy, ale też odpowiedzialną opozycyjność. Zachęcał ich do twórczego myślenia, nie narzucając jednak swoich poglądów. Dla mnie, jak i wielu innych wówczas młodych ludzi, był szczególnym autorytetem, który ukształtował w nas silną postawę obywatelską i umocnił nasze poczucie tożsamości – wspomina kierujący pracami Komitetu Budowy Pomnika Senator Kazimierz Kleina, przewodniczącyKaszubskiego Zespołu Parlamentarnego.  

W sierpniu 1980 roku Lech Bądkowski jako pierwszy intelektualista znalazł się w Stoczni Gdańskiej, wspierając działaczy demokratycznej i niepodległościowej opozycji. Był negocjatorem i sygnatariuszem porozumienia gdańskiego, a potem pierwszym rzecznikiem prasowym NSZZ „Solidarność”.  Zmarł w 1984 r., nie doczekawszy wolnej i samorządnej  Polski.  

– Był wizjonerem, już w latach 70-tych przekonanym, że Polska wyzwoli się z systemu komunistycznego. Uważał, że trzeba przygotowywać młodych ludzi na czasy, kiedy wolna Polska będzie potrzebowała nowych kadr. Swoją wizję zawarł w wydanych poza cenzurą  opracowaniach „Kaszubsko-pomorskie drogi” i „Twarzą ku przyszłości” – mówi Senator Kazimierz Kleina.

Przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika podkreśla, że idea uczczenia pamięci Lecha Bądkowskiego spotkała się z niezwykłą życzliwością ze strony władza miasta Gdańska, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz oczywiście środowiska kaszubskiego, w tym przede wszystkim Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Pragniemy, aby pomnik ten powstał nie tylko dzięki zaangażowaniu finansowemu instytucji,  ale także mieszkańców Regionu, który tak wiele mu zawdzięcza. Dla wielu Pomorzan, Kaszubów jest bohaterem swoich czasów, który miał wpływ na nasze życie i poglądy – mówi Kazimierz Kleina.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie jako organizacja pożytku publicznego zbiera środki na budowę pomnika w ramach 1% odpisu podatkowego. Inicjatorzy akcji planują odsłonięcie pomnika jeszcze w tym lub najpóźniej w przyszłym roku.  

Zwracamy się dziś do wszystkich, którzy jeszcze nie podjęli decyzji, na jaki cel przekażą swój 1 % podatku, aby przeznaczyli go dla uczczenia pamięci Lecha.  Prosimy także o każde inne wpłaty na ten cel na konto Zrzeszenia. Zobowiązujemy się, że każda złotówka zostanie publicznie rozliczona – apeluje senator Kleina. –  Jednocześnie pragniemy podziękować tym, którzy pomimo trudnych czasów pandemii, zaangażowali się w organizację tej akcji.  

Osoby, które chciałyby przekazać 1 % podatku, powinny wpisać w odpowiedniej rubryce w rocznym zeznaniu podatkowym nr KRS Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego: 0000228279 

Można też zasilić fundusz budowy pomnika Lecha Bądkowskiego, realizując przelew na konto Zrzeszenia o nr 85 1020 1811 0000 0402 0123 9185 lub wpłacić gotówkę w Biurze Zarządu Głównego ZKP.

Lech Bądkowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.