fot. gk. Inicjatorem działań jest mieszkaniec Cewic Adam Nowak.

Mieszkańcy Cewic planują reaktywować lokalny oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Chęć wstąpienia do oddziału wyraziło już kilkadziesiąt osób.  Ważnym impulsem – jak mówią – jest  tegoroczny Zjazd Kaszubów w Lęborku.

Mimo, iż Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Cewicach nadal widnieje w rejestrze oddziałów ZKP, to jednak od dłuższego czasu nic o nim nie słychać. Jak wynika z uzyskanych przez GK informacji, kontakt oddziału z Zarządem Głównym urwał się w 2000 roku. Od tego czasu ówczesny zarząd oddziału nie przekazuje do Gdańska żadnych sprawozdań i informacji o swojej działalności. Dlatego też miejscowi Kaszubi planują reaktywować działalność Zrzeszeńców w gminie.

– Postanowiliśmy wznowić działalność ZKP w Cewicach, gdyż również i w naszej gminie mieszka wielu Kaszubów i sympatyków, którzy chcieliby działać na rzecz kaszubszczyzny – informuje Adam Nowak, inicjator działań – Nasz pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej. Kilkadziesiąt osób wyraziło już chęć wstąpienia do ZKP w Cewicach.

fot. gk. Inicjatorem działań jest mieszkaniec Cewic Adam Nowak.

Reaktywacją oddziału w Cewicach zainteresowany jest także senator Kazimierz Kleina, członek Rady Naczelnej ZKP. – W gminie Cewice żyje wielu znakomitych Kaszubów, którzy przyczynią się do rozwoju kultury i podtrzymania tradycji kaszubskiej – stwierdza senator Kleina – Warto, aby także w tej gminie wznowić oddział, który zjednoczy lokalną społeczność.

Jednym z impulsów do wznowienia działalności oddziału jest tegoroczny Zjazd Kaszubów, który odbędzie się w Lęborku. – Tegoroczny Zjazd to ważne wydarzenie dla Kaszubów z Lęborka, ale i z całego powiatu – stwierdza Adam Nowak – Chcielibyśmy, aby Kaszubi z gminy Cewice, już jako aktywnie działający oddział, także wzięli w nim udział. Dlatego jesteśmy w trakcie załatwiania wszelkich formalności i przygotowywania spotkania założycielskiego nowego oddziału.

2 KOMENTARZE

  1. Wspaniała wiadomość!
    Od wielu lat zachęcałem różnych mieszkańców do reaktywacji oddziału. Niegdyś odbywały się tam bardzo sympatyczne spotkania. Niektóre były z udziałem zespołu 'Marëszczi”. Były bardzo udane promocje książek, imprezy z zażywaniem tabaki, etc. Duża w tym zasługa takich osób, jak Leszek Smentoch, Maria Czaja, Maria Sucharska, Hania Lewandowska, Renia Szczupaczyńska czy Zosia Biskupska i innych.
    Części wówczas aktywnych osób już nie ma w gminie Cewice, ale są inni, np. Joanna Wenta, po mężu Walkusz, cała świetna ekipa ze Szkoły Podstawowej w Przerytem, pisarz Ryszard Kozicki znakomicie utrwalający wiele z wątków historycznych tej kaszubskiej wsi.
    Bardzo życzę sukcesu panu Nowakowi i świetnej działalności.
    Pozdr. Eugeniusz Pryczkowski

  2. Swietnny pomysł o powstaniu lub ożywieniu Zrzeszenia kaszubsko pomorskiego będzie nas coraz więcej .musimy się rozwijać wspierać podążać za innymi Zrzeszeniami Regionalnymi.Gmina Cewice powinna się starać o dotacje z powiatu.Jeśli w powiecie są osoby które piszą projekty Unijne n.p. projekt KAPITAL LUDZKI to powiat otrzymuje takie pieniądze z Unii . Zrzeszenie powinno się ubiegać o dotacje ,bo jest taka opcja Rozwój Kultury Regionalnej. W Wejherowie otrzymują dofinansowanie jest to jedno z prężnie działających Zrzeszeń Kaszubsko pomorskich Powodzenia życzy Agnieszka z Wejherowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.