Każdy czas jest dobry! Nie ma niedobrych czasów, ani niewłaściwych miejsc – na spotkania z wybitnymi indywidualnościami. Tak trzeba odebrać propozycję spotkania z Małgorzatą Kidawą-Błońską w sobotę o godz. 18.00 w Starogardzie Gdańskim, w auli Pomorskiej Szkoły Wyższej. Przecież trwa karnawał. Trzymałem kciuki, aby p. Małgorzacie udało się punktualnie przybyć na to nasze spotkanie. Albowiem, w tą sobotę, 8 lutego 2020 roku, w południe w Warszawie odbywała się jeszcze Rada Krajowa PO, gdzie również przewidziano wystąpienie kandydatki na Prezydenta RP. Ale p. Małgorzata do stolicy Kociewia przybyła punktualnie i w bardzo dobrej dyspozycji. Przez ponad 1,5 godziny odbywało się dynamiczne, bardzo ciekawe i przyozdobione licznymi pytaniami, spotkanie. Frekwencja i jakość słuchaczy, znakomicie dopisała, ale młodzieży mogło i powinno być znacznie więcej. Przy wspólnych zdjęciach tworzyła się kolejka.

Przesłanie p. Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Właściwie należałoby powiedzieć przyszłej Pani Prezydent, gdyż tak wypowiadało się wielu uczestników tego spotkania. Na wstępie Pani Małgorzata podziękowała za zaproszenie. W pierwszych słowach podkreśliła znaczenie kultury Kociewia i przypomniała senatora zasłużonego dla tej Ziemi (A. Grzyba). Oczywiście tymi słowami, z miejsca ujęła swoich słuchaczy, można by dopowiedzieć inteligencję z Kociewia. Z mojego rodzinnego Tczewa, przybyło na to spotkanie blisko 10 osób. Samorządowcy, nauczyciele, lekarze, przedsiębiorcy, trochę działaczy dawnej wielkiej „Solidarności”, grupa młodzieży – wypełnili szczelnie aulę Pomorskiej Szkoły Wyższej.

Niewątpliwie z licznych pytań i bardzo dobrych odpowiedzi p. Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, wylania się obraz lepszej Polski, praworządnej i demokratycznej, nowoczesnej, tolerancyjnej, uczciwej, gdzie „prawda jest wartością”, a „prawo jest szanowane”.  Należy współpracować z Unią Europejską. Szczególnie „bezpieczeństwo Polski należy oprzeć o Unię Europejską i Stany Zjednoczone”.

Bardzo ważny jest program wyborczy kandydata na Prezydenta RP. Oficjalnie zostanie on przedstawiony podczas Konwencji Programowej 29 lutego (sobota) 2020 roku. Wstępnie, jak  zapowiedziała Pani Małgorzata, oferta programowa „musi być jak najszersza”. Trzeba „dotrzeć także do tych, około 30 %, którzy wiedzę o rzeczywistości czerpią z TVP”. Po prostu „musimy dać im szansę”. Musimy dlatego dużo rozmawiać! Trzeba odważnie przeciwstawić się mowie nienawiści. Pani Wicemarszałek zapewniła też, że „ma bardzo dobry Sztab”. To niezwykle ważne, ponieważ w historii najnowszej PO, różnie z sztabami bywało.  

Z kwestii ściślej programowych M. Kidawa-Błońska mówiła o znaczeniu edukacji, służby zdrowia, ekologii, wzmacnianiu gospodarki m.in. poprzez „wpieranie i dobre przyjmowanie migrantów”. I oczywiście „trzeba wesprzeć emerytów i rencistów, być może poprzez odstąpienie od ich podatków”. I zaznaczyła z pogodnym akcentem: „Pamiętajcie, że każdy z was będzie kiedyś emerytem”.

„Musi Pani wygrać te wybory”, to życzenie często pojawiało się wśród pytających. 

Ku nadziei na lepszą i bliską przyszłość. Nierzadko zabierający głos, pytali o plany i zamiary „Pani Prezydent, po wygranych wyborach”. Przede wszystkim „należy przywrócić normalność”. Podstawą rozwoju jest Konstytucja. Nie można dopuścić do pogorszenia warunków życia Polaków. Trzeba szukać tego, co łączy Polaków. Nie wolno doprowadzać do konfliktów wewnętrznych m. in. poprzez zaostrzanie ustawy aborcyjnej.

Nadzieją pozostaje, podkreśliła Pani Wicemarszałek M. Kidawa-Błońska, wysoki poziom poparcia Polaków dla Unii Europejskiej, sięgający 80-90 %. Na tym zaufaniu, jak się można domyślać, można budować przyszłość.   

Trzeba dużo rozmawiać. Podstawowym zadaniem pozostaje, jak pozyskać, „przekonać tych Polaków, którzy nie wiedzą na kogo głosować”? I dodała będę „pytała o sprawy wspólne”. I oczywiście „trzeba pytać o przyszłość”. Innymi słowy, „nie można się bać. Trzeba robić swoje. Patrzeć w przyszłość. Możemy ją zmienić”. Nade wszystko „musimy mądrze wybierać”.

Otwarta prezydentura. Małgorzata Kidawa-Błońska zapowiedziała, że jej „prezydentura będzie otwarta”.  Aby Polacy „mieli poczucie, że będę reprezentowała każdego z nich”. Zapowiedziała częste korzystanie z pomocy ekspertów i specjalistów. Z kolei, przy rozpatrywaniu ustaw i programów państwowych,  zadeklarowała szerokie konsultacje społeczne. 

Życzeniem M. Kidawy-Błońskiej jest, aby każdy „widział w Prezydencie swojego adwokata”. Można jedynie dodać, niech się spełnią życzenia.

Jan Kulas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.