Pomorski bilet metropolitalny FALA – taką nazwę będzie nosił nowy system, który już w przyszłym roku ujednolici sposoby płacenia za przejazdy transportem publicznym. FALA pokonała 3235 konkurentów, bo aż tyle propozycji zgłoszonych zostało w konkursie.

– Spośród zgłoszonych ponad 3,2 tys. pomysłów kapituła wybrała cztery do oceny internautów – mówi Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Fala to dobra, krótka nazwa, która kojarzy się z Pomorzem. Do zaakceptowania i wymówienia również przez obcokrajowców. Dobrze wpisuje się w nasz pomorski klimat – podkreśla Świlski.

Przypomnijmy: 2 stycznia 2019 roku rozpoczął się konkurs na nazwę systemu, który pozwoli na podróżowanie różnymi środkami komunikacji zbiorowej w województwie pomorskim na jednym bilecie. Formularz dla uczestników konkursu znajdował się na stronie  www.biletpomorze.pl.

Do 16 stycznia zbierane były propozycje. Przez dwa tygodnie nadesłano ich3236. Finałową czwórkę – nazwy FALA, JANTAR, STER i MORS – wyłoniła Kapituła konkursu, w skład której weszli prezydenci i burmistrzowie miast Pomorza, naukowcy, przedstawiciele stowarzyszeń i spółek związanych z transportem publicznym oraz reprezentanci mediów. Obradom przewodniczył Ryszard Świlski, marszałek województwa pomorskiego. Następnie cztery finałowe nazwy poddane zostały głosowaniu publicznemu, które zamknięte zostało 11 marca o godz. 10.00. FALA pokonała konkurentów przewagą ok. 30 procent głosów.

Autorką zwycięskiej propozycji jest Anna Wajda, która za swój pomysł otrzymała nowoczesny smartfon. Również autorzy pozostałych nazw finałowych otrzymali nagrody – zestawy słuchawek bezprzewodowych.

Zanim nazwa nowego systemu pojawi się w przestrzeni publicznej, zajmą się nią graficy, którzy zaprojektują logotyp inspirowany FALĄ. Zostanie on pokazany pod koniec kwietnia.

Pomorski bilet metropolitalny to system ujednoliconych opłat za przejazdy w transporcie publicznym, który będzie działać na terenie województwa pomorskiego. Pierwszy etap wprowadzenia biletu zaplanowano na 2020 rok.