Zmienia się kolejny element portowej infrastruktury w Gdyni. Jak informuje Port Gdynia, od teraz statki wchodzące do portu poprowadzą nowe światła sektorowe – trzy kolory ułatwią nawigację i szybko dadzą znać nawigującym, czy jednostka trafiła w oś toru.

Światło sektorowe VEGA PEL-4 oraz światło pomocnicze VEGA VRL-74 to nowe rozwiązania, które niemal dosłownie „rozświetlają” drogę statkom wchodzącym do gdyńskiego portu. Na zmodernizowanym słupie nabieżnika pojawiły się nowe urządzenia, które ułatwią nawigację.

– W celu poszerzenia wejścia głównego do portu niezbędne jest skrócenie Ostrogi Północnej, co wymusza konieczność likwidacji stawy dolnej oznakowania nawigacyjnego, wyznaczającego oś toru wejścia do portu. W związku z tym podjęto decyzję o montażu nowatorskiego na skalę europejską systemu nawigacyjnego – wyjaśnia wiceprezes Portu Gdynia, Grzegorz Dyrmo.

Szerokości siedmiu sektorów wspólnymi siłami określili pracownicy Urzędu Morskiego oraz inżynierowie Pronaw i Sabik Oy z Finlandii. To trójkolorowe światło, które pomaga obserwatorowi w określeniu pozycji statku. Przy przecinaniu toru podejściowego pojawia się światło czerwone, później w miarę zbliżania się do osi toru – światło białe. Białe światło dalej zapewni też bezpieczne wejście do portu, a zmiany światła (w tym na zielone) natychmiast dadzą znać odpowiednim osobom o ewentualnym błędzie przy nawigowaniu.

Światło sektorowe w nocy sięgnie do 21 mil morskich, w dzień – do 5 mil morskich. Nowa technologia jest powiązana z projektem poszerzenia głównego wejścia do Portu Gdynia ze 100 metrów do 140 metrów.

Przypomnijmy, że zmiany pozwolą na zapewnienie w przyszłości parametrów nawigacyjnych umożliwiających zawijanie do Gdyni dużych statków kontenerowych, obsługujących bezpośrednie połączenia oceaniczne oraz największych wchodzących na Bałtyk statków masowych.