Niemal 250 tys. złotych na dofinansowania dla Narodowego Muzeum Morskiego

27 lutego 2019r. | Drukuj

Zakup obrazów z kolekcji Wojciecha Weissa, sfinansowanie trzeciego etapu prac w ramach Wirtualnego Skansenu Wraków oraz zakup sprzętu do pracowni konserwatorskiej. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otrzymało dotacje na realizację działań w ramach Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2019 rok.

Konserwacja Narodowe Muzeum Morskie
mat. prasowe

– Środki finansowe otrzymane w ramach Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego to ważna część w budżecie instytucji, dzięki której możliwy jest zakup sprzętu, rozszerzenie oferty edukacyjnej lub wystawienniczej. Dotacja to usankcjonowanie poprawnie złożonego wniosku, ale co ważniejsze, poparcie dla obranej wizji rozwoju i celów. W tym roku cieszymy się z dofinansowania dla trzech ważnych dla NMM działów: konserwacji, digitalizacji i sztuki marynistycznej – podkreśla Dorota Nahajowska, kierownik Działu Programów Pomocowych w NMM.

Z programu „Ochrona zabytków archeologicznych” 50 300 zł przeznaczono na kontynuowanie prac badawczych w ramach programu Wirtualny Skansen Wraków. Wirtualny Skansen Wraków to kilkuletni projekt naukowy, dzięki któremu zwiedzający mogą wirtualnie „spacerować” po wrakach statków z Zatoki Gdańskiej. Nowatorska metoda została doceniona wiele razy w kraju i na świecie, a ministerialne dofinansowanie pozwoli na ukończenie celów obranych w poprzednich latach.

W tym roku dzięki dofinansowaniu ministerialnemu z Programu „Infrastruktura kultury” w wysokości 87 000 zł zakupiona zostanie specjalistyczna aparatura do muzealnych pracowni konserwatorskich NMM. Zakupiony mobilny sprzęt do badań zabytków archeologicznych poszerzy zakres działań w obszarze badań i konserwacji realizowanych przez zespół NMM oraz dostosuje jej wyposażenie do standardów europejskich. Wyniki prac konserwatorskich i badań otrzymanych przy zastosowaniu zakupionego sprzętu posłużą do wymiany doświadczeń podczas konferencji o tematyce konserwatorskiej. Dzięki ministerialnej dotacji z Programu „Kolekcje muzealne” w wysokości 105 210 zł Narodowe Muzeum Morskie wzbogaci się w 2019 roku o kolekcję obrazów olejnych, akwarel i prac graficznych o tematyce marynistycznej, autorstwa Wojciecha Weissa. – Wchodzące w skład kolekcji prace powstały w latach dwudziestych i trzydziestych XX w. – tłumaczy Liliana Giełdon, kierownik Działu Sztuki Marynistycznej w NMM – Poza niezaprzeczalną wartością artystyczną ich walorem jest też to, że dokumentują zainteresowanie Wojciecha Weissa sprawami morskimi i miejsce, jakie marynistyka zajmowała w jego dorobku twórczym. Kolekcja prac Wojciecha Weissa zostanie zaprezentowana jesienią tego roku w siedzibie głównej  w Narodowym Muzeum  Morskim w Gdańsku.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. NMM wniesie także wkład własny do każdego z projektów.


Tagi:

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze