Archer Jeffrey fot. Krzysztof Gackowski
Archer Jeffrey - fot. Krzysztof Gackowski

W sobotę, 4 maja br., o godzinie 17.00 na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie odbędzie się spotkanie z Jeffreyem Archerem, którego najnowsza powieść, „I tak wygrasz”, niedawno ukazała się w Polsce. Wizyta pisarza będzie wprowadzeniem do  tegorocznego Festiwalu Literacki Sopot, którego brytyjska edycja odbędzie się w dniach 15-18 sierpnia 2019 r.

Archer Jeffrey fot. Krzysztof Gackowski
Archer Jeffrey – fot. Krzysztof Gackowski

– Planując tegoroczną edycję Literackiego Sopotu wzięliśmy pod uwagę długą tradycję brytyjskiej powieści, brytyjski teatr oraz niezwykłe kobiety, pisarki i myślicielki, które odcisnęły swój ślad w świadomości i kulturze Europy – wyjaśnia Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu, pomysłodawczyni Festiwalu.  – Zanim to jednak nastąpi, zapraszam na niezwykłe spotkanie z sir Jeffreyem Archerem, autorem popularnych powieści sensacyjnych, człowiekiem o niezwykłym temperamencie i umiejętności opowiadania historii – dodaje wiceprezydent Sopotu. 

Jeffrey Archer to pisarz znany na całym świecie. Każda jego książka, począwszy  od debiutanckiego „Kane’a i Abla”, zostaje  bestsellerem. Do tej pory sprzedały się już w ponad 330 mln egzemplarzy w  97 krajach! Od początku swojej kariery Archer wciąga czytelników w fascynującą grę, która sprawia, że po przeczytaniu jednej jego powieści natychmiast ma się ochotę sięgnąć po następną. Niesamowite fabuły z wartką akcją, świetną narracją oraz nawiązaniami do prawdziwego życia powodują, że nie wiadomo, co jest prawdą, a co literacką fikcją. Archer jest także mistrzem krótkiej formy. Jego zbiory opowiadań, jak choćby „Ale to nie wszystko…” czy najnowsze „Dzieło przypadku” pokazują niebywały talent do snucia skondensowanych, wciągających opowieści. Żywiołem Jeffreya Archera była także  polityka – zasiadał w Izbie Gmin, był wiceprzewodniczącym Partii Konserwatywnej oraz jej kandydatem na urząd burmistrza Londynu. Od lat poświęca się też działalności dobroczynnej.

W maju 2019 odwiedzi Polskę, by w Sopocie promować swoją najnowszą powieść „I tak wygrasz”, którą napisał po ukończeniu 7 tomowego cyklu „Kroniki Cliftonów”. Jej akcja zawiązuje się w Leningradzie w 1968 roku. Ojciec Aleksandra zostaje zgładzony przez KGB za próbę założenia niezależnego związku zawodowego. Chłopiec wraz z matką podejmuje desperacką próbę ucieczki z ZSRR. Pojawia się pytanie: czy powinni wsiąść na statek płynący do Stanów Zjednoczonych, czy do Wielkiej Brytanii? Autor pozwala czytelnikowi śledzić konsekwencje jednego i drugiego wyboru. Dopiero po trzydziestu latach Aleksandr, już jako człowiek dojrzały, odkrywa, gdzie jest jego przeznaczenie i postanawia stawić czoła przeszłości, którą pozostawił w Rosji.

Spotkanie z Jeffreyem Archerem na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie poprowadzi Łukasz Cioch, moderator licznych międzynarodowych konferencji, kongresów
i debat branżowych w Polsce i za granicą, pasjonat komunikacji międzykulturowej, autor strategii kreatywnych, komunikacyjnych i storytellingowych na potrzeby miast, firm, instytucji
i wydarzeń. Fascynuje go niemal wszystko co wymaga kreatywności, nietuzinkowego podejścia i myślenia poza utartymi schematami. Choć jeszcze na studiach zajmował się adaptacjami filmowymi i teatralnymi klasycznych dzieł Szekspira, nie przeszkodziło mu to w poznawaniu przez kolejnych 6 lat jakże teatralnego dla wielu świata współczesnej globalnej korporacji. Zwykł później żartować, że dopiero tam zrozumiał jak dalece aktualne i „żywe” są dziś teatr i literatura sprzed stuleci, którymi zajmował się na studiach.

Festiwal „Literacki Sopot” organizowany jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Miasto Sopot od 2012 roku. Każdego roku organizatorzy wybierają jeden kraj, którego literatura jest wiodącym motywem festiwalu. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach od 15 do 18 sierpnia, a tematem przewodnim będzie literatura brytyjska. W tym roku Festiwal Literacki Sopot nie dostanie finansowego wsparcia z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ministerstwo wstrzymało dotację, która miała być przyznana w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.