fot. archiwum

Profesor Cezary Obracht-Prondzyński z Uniwersytetu Gdańskiego, wybitny socjolog, antropolog, historyk, znany z wielkiego oddania na rzecz popularyzacji kultury kaszubskiej i wiedzy o Kaszubach, został laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2017 w kategorii nauk humanistycznych i społecznych.

fot. archiwum

To najważniejsze na Pomorzu naukowe wyróżnienie zostało przyznane Panu Profesorowi za wybitne osiągnięcia w badaniach kultury Kaszub i Pomorza. Laureatem nagrody w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych został prof. dr hab. Michał Woźniak z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza, nazywana także Pomorskim Noblem, przyznawana jest od 1987 roku reprezentantom gdańskiego środowiska naukowego za wybitne osiągnięcia naukowe. Do tej pory podczas 29 edycji nagrodzono 45 wybitnych naukowców.

W tym roku nagrody im. Jana Heweliusza zostaną przyznano po raz 30. Tradycyjnie w dniu urodzin Jana Heweliusza, 28 stycznia (niedziela), o godz. 12.00, odbędzie się uroczyste wręczenie nagród w Ratuszu Głównego Miasta przy ul. Długiej w Gdańsku. Podczas uroczystości zostanie zaprezentowana książka „Uczeni Gdańska – Laureaci Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za lata 2013-2017”, wydana przez Gdańskie Towarzystwo Naukowe.

Tego samego dnia o godz. 17.00 przy pomniku Jana Heweliusza w Gdańsku plenerowe widowisko  teatralne „Urodziny Heweliusza”, upamiętniające dokonania wielkiego astronoma, gdańszczanina przygotowała Plama Gdański Archipelag Kultury. Wstęp wolny.

Prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński, wybitny socjolog, antropolog, historyk. Zanany jest przede wszystkim z wielkiego oddania na rzecz popularyzacji kultury kaszubskiej i szerzenia wiedzy o Kaszubach. Z Uniwersytetem Gdańskim jest związany od początku swojej kariery naukowej (od 1989 roku). Był między innymi dyrektorem Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego (2005-2012), a obecnie pełni funkcję kierownika Zakładu Antropologii Społecznej w tym instytucie oraz kierownika Pomorskiego Centrum Badań nad Kulturą.  Zainteresowania badawcze Pana Profesora dotyczą głównie problematyki Kaszub i Pomorza, mniejszości narodowych i etnicznych, kulturowych problemów współczesności, polityki regionalnej. Jest autorem i współautorem ponad 30 książek, redaktorem i współredaktorem ponad 20, autorem kilkuset artykułów naukowych, popularnonaukowych, publicystycznych oraz promotorem 8 prac doktorskich. Najważniejsze publikacje w dorobku laureata to: Kaszubi – między dyskryminacją a regionalną podmiotowością  (Gdańsk 2002); Kaszubskich pamiątek skarbnice. O muzeach na Kaszubach – ich dziejach, twórcach i funkcjach społecznych (Gdańsk 2008) czy The Kashubs: Past and Present, wydana w 2011 roku przez firmę Peter Lang z siedzibą w Szwajcarii  (współredaktor T. Wicherkiewicz).

W latach 1995-2000 był redaktorem naczelnym miesięcznika „Pomerania”. Jest członkiem kilku towarzystw naukowych: Instytutu Kaszubskiego (prezes), Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Naukowego w Toruniu, Polskiego Towarzystwa Socjologicznego (członek Zarządu Głównego oraz przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XVI Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego, który odbył się w 2016 roku w Gdańsku). Ponadto jest animatorem kultury oraz członkiem kilku organizacji społecznych, w tym przede wszystkim Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Pełni społecznie funkcje w radach muzealnych (Bytów, Słupsk) oraz w Radzie Programowej Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku i Biblioteki Elbląskiej. Jest też przewodniczącym Rady Fundacji Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego oraz Rady Fundacji „Ośrodek Badań i Analiz Społecznych” w Gdańsku. Od wielu lat jest także członkiem zespołu programującego Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego. W 1995 otrzymał nagrodę Fundacji „POLCUL” za pracę społeczną i kulturalną na Pomorzu, a w 2004 Nagrodę i Medal im. Zygmunta Glogera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.