Gdynia niejednokrotnie była prekursorem wielorakich inicjatyw gospodarczych i społecznych. Prawdopodobnie Gdynia jest najbardziej morskim z nadmorskich miast polskich. W 1980 roku mieszkańcy Gdyni, nierzadko stoczniowcy i Kaszubi, włączyli się w dzieło powstania i rozwoju „Solidarności”. I rzecz znamienna, w Gdyni już w czasach pierwszej wielkiej „Solidarności”, dużą wagę przykładano do zgłębiania i upowszechniania katolickiej nauki społecznej i nauczania papieża Jana Pawła II. Nasz wielki Papież miał duży sentyment do Morskiej Gdyni i jej kaszubskiego rodowodu. Dał temu wyraz podczas pielgrzymki do Gdynia (11 czerwca) i Gdańska (12 czerwca) w 1987 roku. W Gdyni, Papież-Polak przywołał innego „wielkiego Polaka, inżyniera Eugeniusz Kwiatkowskiego”. Ale nade wszystko Jan Paweł II podniósł wagę i znaczenie dziedzictwa kaszubskiego. I dlatego właśnie w Gdyni zaapelował: „Drodzy bracia i siostry Kaszubi! Strzeżcie tych wartości i tego dziedzictwa, które stanowi o waszej tożsamości”.

W Gdyni pamiętają o wielkim nauczaniu i dziedzictwie Jana Pawła II. Od szeregu lat organizowane są tutaj sympozja papieskie i pogłębiana jest formacji wiary katolickiej. Duży w tym udział miał Klub Inteligencji Katolickiej, a obecnie Klub Myśli Jana Pawła II, dzisiaj Klub Myśli Świętego Jana Pawła II. Wiedza i formacja religijna pogłębiana i upowszechniania jest dzięki wsparciu i współpracy z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w Warszawie. Jego aktywną i zasłużoną „filią” jest Instytut Kultury Chrześcijańskiej w Gdyni.  Jedną z wielkich animatorek edukacji religijnej i zgłębiania myśli Jana Pawła II jest gdynianka, prof. dr hab. Aurelia Polańska. W ostatnich 30. latach była Pani profesor animatorką i liderką dziedzictwa Jana Pawła II i upowszechniania katolickiej nauki społecznej. Zawsze przy tym podkreśla kapitalną rolę gdyńskiej Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nie sposób w tym miejscu, nie wspomnieć, jej budowniczego i historycznego proboszcza, a zarazem wielkiego autorytetu – ks. Hilarego Jastaka (1914-2000). W ostatnich latach prof. A. Polańska przekazuje swoją rolę i zadania animatorom młodszego pokolenia. Albowiem niedawno Pani profesor szczęśliwie ukończyła 87 lat, a w tych tygodniach przygotowała do druku kolejną poważną i ciekawą publikację. Współpraca z prof. A. Polańską, to prawdziwy zaszczyt, ale i zarazem zobowiązanie.

Prof. A. Polańska zaprosiła mnie na Sympozjum Papieskie (18 października 2017) w Gdyni, we wspomnianej Parafii. O sympozjum poinformował również „RATUSZ. Informacje Rady i Prezydenta Gdyni” (13-19.10.2017. Sympozjum przygotowali we współpracy Klub Myśli Jana Pawła II i Instytut Kultury Chrześcijańskiej. Nadano jemu niezwykły i wymowny temat zasadniczy: „Krocząc drogą nadziei chrześcijańskiej”. Dodajmy, że przed sympozjum miała miejsce msz święta dziękczynna za dar życia i pontyfikatu Jana Pawła II. Pomyślałem sobie, jakże rzadko Panu Bogu za ten wielki Dar dziękujemy!? Podczas Sympozjum Papieskiego wygłoszono następujące prelekcje:    

  1. „Nadzieja w nauczaniu Jana Pawła II” – ks. dr Krzysztof Drews
  2. „Caritas w dawaniu nadziei na co dzień” – ks. Piotr Brzozowski
  3. „Rola nadziei w przeżywaniu choroby i cierpienia” – dr Alicja Dziewulska-Bokiniec
  4. „Modlitwa szkołą nadziei” – dr Dorota Dźwig
  5. „Nadzieja życia wiecznego” – ks. dr Andrzej Dańczak

Podczas  Sympozjum Papieskiego wygłoszono wiele bardzo ważnych i interesujących myśli. Z obiektywnej konieczności, przywołam jedynie te myśli, które do mnie najbardziej przemówiły:

„Myśl Jana Pawła II jest bogata, piękna i zawsze aktualna”

„Jan Paweł II od początku był papieżem nadziei … Jan Paweł II przyniósł światu nadzieję”

„Jan Paweł II ogromną nadzieję pokładał w młodzieży”

„Sam będąc chory, niósł innym nadzieję”

„Ludzie potrzebują wiary i nadziei”

„Niesiemy nadzieję, czasem swoją obecnością”

„Wiara – Nadzieja – Miłość”

„Nasze zdrowie w dużym stopniu zależy od nas samych … W 60 % choroby są na własne życzenie… Pamiętajmy o witaminie D”

„Zmienić sposób myślenia jest szalenie trudno”

„Spes = nadzieja”

„Mieć wiarę, a żyć wiarą!?”

„Co Bóg chce mi powiedzieć przez drugiego człowieka?”

„Całe życie człowieka, to droga do zjednoczenia z Bogiem”

„Idźmy naprzód z nadzieją … Obyśmy zawsze doświadczali nadziei w życiu”

„Jan Paweł II był papieżem na nasze czasy, papieżem nadziei”

W moim przekonaniu, warto jeszcze trochę potrudzić się i opublikować materiały tego niezwykłego Sympozjum Papieskiego, i to zarówno w wersji elektronicznej i klasycznej. Zabrakło mi na tym sympozjum jednej ważnej kwestii. Można była to już zbyt późna pora … Ale w przyszłości warto więcej czasu i miejsca poświecić dyskusji.  I oczywiście najważniejsza uwaga do Organizatorów, kiedy można spodziewać się następnego Sympozjum?

Jan Kulas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.