fot. archiwum - Gdynia.pl

Z okazji dostojnej rocznicy 95-lecia powstania gdyńskiego portu, 16 października w Teatrze Muzycznym w Gdyni odbyła się uroczysta gala. Udział w niej wzięli znamienici goście – wśród nich przedstawiciele rządu, posłowie i posłanki, samorządowcy, ludzie biznesu. Wieczór uświetniły występy aktorów Teatru Muzycznego w specjalnie na tę okazję przygotowanym, morskim repertuarze.

fot. archiwum – Gdynia.pl


Na wieczornej uroczystości w Teatrze Muzycznym gościli m.in. Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk, posłowie na sejm – Dorota Arciszewska-MielewczykJanusz ŚniadekMarcin Horała, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich i Wiceprezydent Gdyni ds. Innowacji Michał Guć. Gospodarzem wieczoru był prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. Adam Meller.

Słowa uznania, gratulacje i życzenia dalszych sukcesów padały ze sceny wielokrotnie. – W imieniu młodszej siostry Gdyni, składam najlepsze życzenia dalszej współpracy na rzecz rozwoju gospodarczego Gdyni i Polski– komentował wiceprezydent Gdyni Michał Guć.
 
95 lat temu Sejm II Rzeczpospolitej podjął decyzję o budowie portu we wsi o nic nikomu nie mówiącej nazwie Gdynia, na którą jako miejsce „bardzo sposobne” do budowy portu wskazywano już królowi Władysławowi IV w XVII wieku. 23 września 1922 roku Sejm II RP  zdecydował: „Upoważnia się Rząd do poczynienia wszelkich niezbędnych zarządzeń celem wykonania budowy portu morskiego przy Gdyni na Pomorzu jako portu użyteczności publicznej”. Decyzja, podjęta dziewięćdziesiąt pięć lat temu, u zarania narodzin II Rzeczypospolitej, stała się wielkim symbolem odrodzonego państwa polskiego. 

fot. port.gdynia.pl

Gdyński port powstał jako żywa wizytówka ówczesnej Polski – jej potencjału ekonomicznego i myśli technicznej. W ciągu kilku lat stał się on największym portem na Bałtyku i jednym z większych portów Europy, wyprzedzając pod względem wielkości obrotów Kopenhagę, Bremę, Amsterdam, Genuę, Neapol i Triest.
 
Od zawsze port – starszy o cztery lata od miasta – był i nadal jest istotą i dumą Gdyni oraz szansą na jej dalszy rozwój. To od niego wszystko się zaczęło. Bez portu nie byłoby tak szybkiego rozwoju miasta. Od samego początku też związki miasta i portu były bardzo silne, oba organizmy nawzajem się przenikały. Obecnie, kiedy gmina Gdynia stała się akcjonariuszem portu, te więzi są  jeszcze silniejsze. I co najważniejsze – gdyński port to obecnie jeden z największych pracodawców w Gdyni – co piąty czynny zawodowo gdynian pracuje w porcie lub w działających na jego terenie spółkach.

Port Gdynia permanentnie zmienia swoje oblicze. Jest to kontynuacja dzieła twórcy gdyńskiego portu, inżyniera Tadeusza Wendy. – W roku 95. urodzin Portu Gdynia rozpoczyna się realizacja jakże ważnych dla dalszego rozwoju portu zadań – podkreśla Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. – Przede wszystkim rozpoczniemy budowę nowej portowej obrotnicy oraz prace związane z nowym publicznym terminalem promowym. Przed nami jeszcze pogłębienie portowych basenów oraz najnowszy temat – Port Zewnętrzny, który będzie w najbliższym dziesięcioleciu ogromną szansą na rozwój Portu Gdynia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.