Instytut Historii i Politologii, Akademia Pomorska w Słupsku

Robert Kuśnierz jest pracownikiem Akademii Pomorskiej w Słupsku. W 2015 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dyscyplinie historia w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jest uznanym w świecie sowietologiem, ale w swoich badaniach zajmuje się także dyplomacją i wywiadem wojskowym w II RP. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, grantów, wyróżnień i stypendiów naukowych. Dwukrotnie był profesorem wizytującym na Harvard University (2009-2010 oraz 2013-2014).

„Gazeta Kaszubska”: 26 czerwca rozpoczęła się rekrutacja w Akademii Pomorskiej. Instytut Historii i Politologii przygotował bogatą ofertę dla przyszłych studentów, o których z roku na rok toczy się coraz cięższa walka. Panie Profesorze, dlaczego warto podjąć studia akurat w Instytucie Historii i Politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku?

Robert Kuśnierz: Studia historyczne przygotowują do pełnienia bardzo wielu funkcji społecznych. Wśród naszych absolwentów są naukowcy, przedsiębiorcy, urzędnicy, samorządowcy, nauczyciele, politycy. Zgodnie z niezależnymi danymi ZUS, wszyscy  nasi absolwenci znajdują po studiach pracę. Mitem jest więc forsowana przez ostatnie lata teza o „bezrobociu wśród humanistów, w tym absolwentów historii”. Nasz Instytut jest jednym z trzech (obok polonistyki i biologii) w Akademii Pomorskiej, który ma uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora. Pracujemy nad uzyskaniem uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego. Mamy wybitną kadrę naukowo-dydaktyczną. Nasi pracownicy są cenionymi i rozpoznawanymi naukowcami nie tylko w kraju, ale i za granicą.

GK: Amerykanistyka jest totalną nowością. Czego powinni spodziewać się  przyszli słuchacze tej specjalności?

 Słupsk jest coraz bardziej kojarzony – nie tylko w kraju, ale i w świecie – z amerykańską tarczą antyrakietową i obecnością amerykańskich żołnierzy. Amerykanów w Słupsku i w Polsce będzie coraz więcej, więc wydaje mi się, że logicznym ruchem jest stworzenie u nas zalążka studiów amerykańskich. Amerykanistyka jest specjalnością bardzo popularną na innych uczelniach, teraz również i nasi studenci będą mieli możliwość zapoznania się nie tylko z historią, ustrojem politycznym, ale i kulturą, geografią Stanów Zjednoczonych, amerykańskim systemem prawnym.

GK: Ciekawą propozycją jest również historia wojskowa. Skąd pomysł na wprowadzenie akurat takiej specjalności?

Przede wszystkim chciałbym podkreślić, że mamy w Słupsku i to już od wielu lat bardzo silny ośrodek historii wojskowości, zwłaszcza wywiadu wojskowego. Profesorzy Piotr Kołakowski czy Wojciech Skóra stanowią trzon najlepszych specjalistów z tej dziedziny. Specjalność jest skierowana do ludzi, którzy chcieliby związać swoją przyszłość z armią i służbami mundurowymi, jak również pasjonatów historii militarnej.

GK: Dbacie również o nieco starszych studentów. Od nowego roku akademickiego poszerzona zostanie oferta dla kandydatów „50+”. Poza historią regionalną będą oni mogli podjąć studia na kierunku historia chrześcijaństwa.

Dokładnie. Od kilku lat istnieją u nas bezpłatne studia umownie nazywane „50+” na specjalności historia regionalna. Ukończyło je zdobywając licencjat kilkadziesiąt osób. W następnym semestrze będziemy mieli pierwszych wypromowanych magistrów 50+. W tym roku postanowiliśmy rozszerzyć naszą ofertę o historię chrześcijaństwa. Wśród naszych studentów są zarówno osoby, które ukończyły już wcześniej inne studia, jak i te, które z różnych względów nie miały okazji studiować. Studia te pozwalają przede wszystkim rozwinąć pasję związaną z zainteresowaniami historią. Staramy się również dopasować godziny zajęć do potrzeb naszych studentów.

GK: Panie Profesorze, kilka dni temu rozmawiał pan o nowej specjalności z JE Biskupem Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej Edwardem Dajczakiem. Co Ksiądz Biskup sądzi o takiej propozycji dla studentów?

Specjalność Historia chrześcijaństwa siłą rzeczy dotyczy tematyki kościelnej. W związku z tym chciałem osobiście poinformować o naszej rozszerzonej w tym kierunku ofercie. Jego Ekscelencję. Ksiądz Biskup Ordynariusz pozytywnie podszedł do naszej inicjatywy. W kontekście kryzysu tożsamościowego Europy jest to ważna inicjatywa przypominająca, że Polska, Europa i znaczna część świata została zbudowana na fundamentach cywilizacji judeo-chrześcijańskiej.

Instytut Historii i Politologii, Akademia Pomorska w Słupsku

GK: Wracacie także do korzeni. Po kilkuletniej przerwie ponownie będziecie kształcić nauczycieli.

Wynika to z reformy systemu szkolnictwa. Nie tylko zostaną zlikwidowane gimnazja, ale zmieni się również podstawa programowa. Dla historii oznacza to powrót w o wiele większym wymiarze do szkół. Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Edukacji Narodowej powstanie w szkolnictwie ponad 5 tys. nowych miejsc pracy. Stąd oferujemy ponownie specjalność nauczycielską. Przygotowujemy także ofertę studiów podyplomowych dla osób, które już pracują w zawodzie nauczyciela – zarówno będą to studia historyczne jak i dokształcające obecnych nauczycieli historii.

GK: Politologia także rusza z unowocześnioną ofertą kształcenia. Jakie możliwości czekają na osoby, które wybiorą ten kierunek kształcenia?

Mamy ofertę dla tych, którzy widzą się w pracy w samorządach (Polityka samorządowa i publiczna). Samorządy to olbrzymi rynek pracy, w którym znajduje zatrudnienie ponad ćwierć miliona osób. Specjalność Nowe media i komunikacja społeczna jest przeznaczona dla osób, które chciałyby pracować jako dziennikarze, jak i tych którzy wiążą swoją przyszłość z pracą w agencjach reklamowych, Social Media, Public Relations, ośrodkach badań rynkowych i opinii publicznej.

GK: Na czasie jest na pewno specjalność Polityka migracyjna. Ale duże możliwości stwarza także fakt, iż podczas studiów na specjalności Zarządzanie projektami można uzyskać certyfikat IPMA. Co może dać studentom taka oferta?

W związku z nową sytuacją w Europie i świecie chcielibyśmy również zaoferować naszą ofertę dla osób, które chciałyby w przyszłości angażować się w pracę związaną z problematyka migracyjną. Jeżeli chodzi o drugą część Pani pytania chciałbym podkreślić, że Certyfikat International Project Management Association (IPMA) jest rozpoznawanym i  bardzo cenionym przez pracodawców świadectwem posiadanych kwalifikacji, które są uniwersalne i niezależne od branży i posiadanego zawodu! Na rynku pracy poszukiwani są absolwenci przygotowani do pracy w projektach, biegli w  podstawowych metodach i narzędziach zarządzania projektami, gotowi do pracy w interdyscyplinarnych zespołach, zdolni do rozwiązywania problemów i radzenia sobie z nietypowymi sytuacjami. Zawód kierownika projektu jest aktualnie jednym z najbardziej atrakcyjnych i  perspektywicznych na rynku pracy! Tylko u nas studenci, którzy wybiorą oferowaną w naszym Instytucie specjalność ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI, będą w ramach zajęć przechodzić kurs przygotowujący do egzaminu na certyfikat IPMA. Normalnie taki kurs kosztuje ok. 3 tys. złotych. U nas będzie realizowany w ramach zajęć.

 GK: W Akademii Pomorskiej historia, jako kierunek studiów, jest jednym z najlepszych w kraju. W tegorocznym Rankingu Perspektyw Instytut Historii i Politologii AP zdeklasował wszystkich swoich przeciwników, zajmując 1 miejsce w kategorii EKONOMICZNE LOSY ABSOLWENTÓW. Zatem jest się czym pochwalić.

Jesteśmy szczególnie szczęśliwi i dumni z zajęcia pierwszego miejsca w rankingu Perspektyw 2017 w kategorii „Ekonomiczne Losy Absolwentów”. Oznacza to, że każdy nasz absolwent ma pracę po studiach. Jesteśmy najlepsi pod tym względem spośród wszystkich Instytutów Historii w kraju! W tym samym rankingu zajmujemy wysokie miejsce w kategorii „Dostępność Kadr Wysokokwalifikowanych”. Wyprzedzamy m.in. duże uczelnie, jak Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Szczeciński i in. Równie dumny jestem z wysokiego 9. miejsca w kategorii „Preferencje Pracodawców”. Absolwentów kierunku historia prowadzonym przez nasz Instytut pracodawcy bardziej cenią niż plasujących się niżej w rankingu absolwentów innych uczelni, jak choćby Uniwersytetu Gdańskiego czy Szczecińskiego.

GK: Jak widać, jeżeli studiować historię lub politologię, to tylko w Instytucie Historii i Politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku. Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Patrycja Jędrzejewska

1 KOMENTARZ

  1. absolutnie potwierdzam opinie Pana doktora,,,fantastyczne miejsce ,a wszyscy wymienieni w wywiadzie ludzie sa tez doskonalymi dydaktykami,,,pradziwa frajda sluchac wykladow Panow profesorow,,,polecam wszystkim,odswieza cialo i umysl:-):-):-):-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.