Z inicjatywy Klubu Parlamentarnego PO i miejscowych tczewskich działaczy PO na czele z pełnomocnikiem Biura Poselskiego Bartoszem Paprotem doszło 27 czerwca 2017 roku do spotkania z grupą posłów. Do Tczewa przybyli, i to punktualnie, parlamentarzyści z południa Polski, a więc Ewa Drozd z Głogowa, Krystyna Szumilas z Górnego Śląska i Rajmund Miller z Nysy. Ziemię Gdańską reprezentował poseł Adam Korol. Jak się okazało parlamentarzyści ci pracują w następujących komisjach sejmowych: Komisji Edukacji Narodowej, Komisji Zdrowia oraz Komisji Sportu. Posłowie okazali się znakomicie przygotowani do spotkania i rzeczowo, spokojnie i wnikliwie odpowiadali na zgłoszone pytania i uwagi. Dość często, co raczej dotychczas należało do rzadkości, odwoływali się do opinii i spostrzeżeń zebranych członków i sympatyków PO. Po części ogólnej, znaleźli również chwilę czasu na indywidualne rozmowy. Nie przypadkiem parlamentarzystów PO żegnano brawami i z wyrazami sympatii.

Generalnie spotkanie z parlamentarzystami PO miało merytoryczny i nacechowany troską o przyszłość Polski charakter. Prawie każdy z uczestników spotkania starał się zabrać głos i postawić konkretne pytanie. Zrobiła się spora kolejka. Taka formuła spotkania spotkała się z uznaniem posłów-gości. Wśród głównych wątków i tematów spotkania, trzeba odnotować:

 • reforma edukacji, obrona gimnazjów, szkodliwość deformy edukacji w wykonaniu rządu premier B. Szydło, konsekwentne domaganie się referendum oświatowego
 • problematyka rodzinna, akceptacja programu 500 plus, prezentacja dokonań rządu PO-PSL na rzecz rodziny
 • praca i konsultacje nad nowoczesną polityką społeczną
 • kwestia sieci szpitali i dostępności do świadczeń medycznych
 • zagrożony ustrój samorządu terytorialnego i pokusa rządzących do zmiany ordynacji wyborczej, pomimo werbalnych deklaracji o odłożeniu tej kwestii
 • rola Kościoła w życiu publicznym
 • nieprawdziwy i propagandowy wymiar telewizji publicznej
 • problem zawłaszczonego patriotyzmu i tożsamości narodowej przez partię rządzącą
 • udział wolnych obywateli w mediach społecznościowych
 • sprawa przywództwa w PO
 • kwestia niedziel pracujących

Po spotkaniu z parlamentarzystami PO nasuwa się kilka podstawowych konstatacji. Po pierwsze, należy regularnie organizować spotkania konsultacyjne i uważnie wsłuchiwać się w głosy i oczekiwania obywateli. Po drugie, trzeba dotrzeć do społeczeństwa z informacjami o dokonaniach rządu PO-PSL, szczególnie w zakresie polityki prorodzinnej: urlopy macierzyńskie i tacierzyńskie, żłobki, przedszkola, 1 000 zł dla każdej matki przez cały pierwszy rok wychowywania dziecka, Karta Dużej Rodziny. Po trzecie, oczekuje się większej aktywności ze strony kierownictwa PO, szczególnie w mediach. Po czwarte, wobec pewnego monopolu telewizji publicznej i różnych zachowań telewizji prywatnych, wskazane jest bezpośrednie komunikowanie i jeszcze w większym stopniu prezentowanie opinii i stanowisk w mediach społecznościowych. Po piąte, głównym zadaniem i wyzwaniem PO jest zbudowanie silnego i dynamicznego anty-PiS-owskiego bloku wyborczego. Po szóste, ważne też jest odbudowywanie klimatu nadziei i zdolności do pokonania PiS w kolejnych kampaniach wyborczych (wybory samorządowe 2018, wybory parlamentarne 2019, wybory prezydenckie 2020).

„Zagrożona jest demokracja w Polsce” – to zasadnicza konstatacja, refleksja po spotkaniu z parlamentarzystami PO. Dlatego z tym przesłaniem należy docierać do jak najszerszych i różnorakich kręgów społecznych, jak też indywidualnie do poszczególnych obywateli.

Jan Kulas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.