21 kwietnia br. odbyła się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie konferencja naukowa poświęcona życiu i twórczości oraz sylwetce Jana Trepczyka (1907-1989)- wybitnego działacza kaszubskiego, poety i kompozytora w 110. rocznicę urodzin.

W konferencji wzięli udział m.in. wicestarosta wejherowski Witold Reclaf, etatowy członek Zarządu Powiatu Wojciech Rybakowski, skarbnik miasta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz, dyrektor WCK Jolanta Rożyńska, dr Adam Klein, przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Bolszewie im. Jana Trepczyka, naukowcy, muzycy, miłośnicy kaszubszczyzny i inni.
Dyrektor wejherowskiego Tomasz Fopke przypomniał, że Jan Trepczyk oprócz współorganizowania pierwszego Festiwalu Pieśni o Morzu był również współzałożycielem wejherowskiego Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
– Konferencja miała ukazać Jana Trepczyka w różnych formach jego działalności– jako literata i kompozytora, a także działacza kaszubskiego inwigilowanego przez Służbę Bezpieczeństwa- mówi Tomasz Fopke zachęcając wszystkich do zwiedzania wystawy dedykowanej Janowi Trepczykowi.
W trakcie konferencji promowano publikacje: „Méster Jan (1907-1989) Praca monograficzna o Janie Trepczyku pod redakcją Witosławy Frankowskiej oraz „Jan Trepczyk. Pieśni kaszubskie na 2, 3 i 4 głosy a capella”. Wybór i opracowanie: Zbigniew Szablewski.
Czynna była również wystawa o Janie Trepczyku typu roll-up opracowana przez Edmunda Kamińskiego i Radosława Kamińskiego.
W programie konferencji znalazły się następujące prelekcje:
– Edmund Kamiński „ Pózdrzatk na póstacjó Jana Trepczika”
– Sławomir Formella(Oddziałowe Archiwum IPN w Gdańsku) „Kryptonim
„,Działacze”. Inwigilacja Jana Trepczyka przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa do
1956 r.”
– Dariusz Majkowski „Méster Jón na kórtach „Pómeranie”
– prof. nadzw. dr hab. Daniel Kalinowski (Akademia Pomorska, Słupsk) „Trepczyk portretujący”
– dr Witosława Frankowska (Akademia Muzyczna, Gdańsk) ”Muzyczna stegna Méstra Jana”
– dr Sławomir Bronk (Akademia Muzyczna, Gdańsk) ” Pieśni Jana Trepczyka w opracowaniach chóralnych. Próba charakterystyki na przykładzie wybranych utworów”
– Bożena Ugowska „Jan Trepczyk – dzysdniowéódcztiwanié jegó utwórstwa w procesu didakticznym”.