mat. pras.

Gdynia ponownie została liderem ekologicznych rozwiązań, a to za sprawą wyróżnienia w prestiżowym konkursie Eco-Miasto 2016, organizowanym przez Ambasadę Francuską w Warszawie. Nasze miasto w plebiscycie zdobywa laury trzeci rok z rzędu. Nagrodę wiceprezydentowi Markowi Stępie wręczył Pierre Levy – ambasador Francji w Polsce.

mat. pras.
mat. pras.

Tym razem doceniony został projekt poprawy efektywności energetycznej budynków. Ponadto kapituła zauważyła realizowaną metropolitalnie przez Gdynię, Sopot i Gdańsk politykę mobilności zrównoważonej. Jest to kolejny dowód na to, jak istotna jest trójmiejska współpraca.

Podczas gali, która odbyła się 8 listopada w Warszawie, wyróżnienie wśród miast z liczbą mieszkańców powyżej 100 tys. Gdynia otrzymała za kompleksowe działania w zakresie modernizacji budynków, w tym budynków komunalnych oraz za działania edukacyjne z zakresu efektywności energetycznej. I dodatkowo za wsparcie przez miasto rozwoju odnawialnych źródeł energii w budynkach prywatnych.

Kolejne laury trafiły także m.in. do Stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Dzięki staraniom trzech samorządów stworzono spójną międzymiastową politykę transportową. Nagrodę przyznano za wdrożenie systemu sterowania ruchem TRISTAR, a także za zaawansowane prace nad stworzeniem międzymiastowego systemu wypożyczania rowerów Rower Trójmiejski, który według planów ma zacząć funkcjonować w 2018 roku. Miasta wspólnie prowadziły także kampanię na rzecz zachęcenia mieszkańców do korzystania z transportu rowerowego.

To co mnie cieszy w przypadku wyróżnienia za poprawę efektywności energetycznej budynków to fakt, że organizator konkursu docenił nasze starania jeszcze na etapie projektów. W Gdyni faktycznie ten etap termomodernizacji rozpocznie się w roku 2017. Zatem skoro dostajemy wyróżnienie za same plany liczę, że i wykonanie także znajdzie uznanie w oczach jurorów. Natomiast w przypadku wyróżnienia za działania na rzecz zrównoważonej mobilności, przyznanego dla trzech miast, to cieszy, że nasza współpraca jest zauważana na ogólnopolskiej arenie. Jako przedstawiciel miasta, które jest liderem tego projektu, odbieram je z dużą satysfakcją – komentował na gorąco po uroczystości wiceprezydent Marek Stępa.

Odpowiednie kroki na rzecz zrównoważonej mobilności podejmowane są także przez samą Gdynię, i to od lat. Od 2002 roku miasto jest uczestnikiem inicjatywy CIVITAS DYN@MO. Zwieńczeniem działań była tegoroczna ogólnoeuropejska konferencja Civitas Forum, która odbyła się w Gdyni. To także takie przedsięwzięcia, jak: strefa Tempo 30, buspasy, ekologiczny transport miejski. Gdynia, jako jedno z pierwszych dużych miast w Polsce, stworzyła Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, który przed niespełna miesiącem został przyjęty przez Radę Miasta Gdyni.

Przypomnijmy, że Gdynia zdobywa konsekwentnie wyróżnienia od 2014 roku – dwa lata i rok temu za mobilność zrównoważoną, i dodatkowo w 2015 roku za poprawę Efektywności energetycznej oraz Gospodarkę odpadami oraz nagrodę specjalną Teraz środowisko.  W związku z sukcesami w konkursie w tym roku Ambasada Francji zaproponowała Gdyni organizację seminarium Zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi. Spotkanie odbyło się w dniach 5-6 października 2016 roku w Muzeum Emigracji i zgromadziło najważniejsze firmy, zajmujące się energetyką i ciepłownictwem. Obecni byli też goście z francuskiego Brestu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.