mat. prasowe

Gdańsk wzbogacił się o nową publikację nawiązującą do przedwojennej historii miasta, której osią są dzieje polskich przedsiębiorców Wolnego Miasta Gdańska. W wydanie książki zaangażowanych było wiele podmiotów, w tym firm działających komercyjnie. 

mat. prasowe
mat. prasowe

„Dzieje Polaków w Gdańsku przed wybuchem II wojny światowej, mimo, że wielokrotnie były przedmiotem zainteresowania historyków, wciąż pozostawiają w wielu kwestiach pole do nowych badań. Jednym z nich jest zagadnienie działalności w przedwojennym Gdańsku polskich przedsiębiorców. Stanowili oni podporę dla miejscowej, polskiej społeczności, byli jej liderami i mecenasami kultury. Wielu angażowało się czynnie w działalność polityczną oraz społeczną, a niektórzy nawet w wywiadowczą.” – mówi Jan Daniluk, historyk i redaktor publikacji. Książka została zrecenzowana przez prof. Bolesława Hajduka, którego działalność naukowa skupia się na historii gospodarczej Gdańska w okresie Wolnego Miasta i II wojny światowej.

Publikacja „Swój do swego. Z dziejów przedsiębiorczości polskiej w Gdańsku okresu Wolnego Miasta (1920-1939). Szkice”, wydana w bieżącym 2016 roku, składa się z naukowych szkiców historycznych poświęconych działalności polskich przedsiębiorców w przedwojennym Gdańsku: kupców i handlowców, drukarzy, restauratorów, bankierów i budowniczych. Jej wydanie nie byłoby możliwe bez inicjatywy i wsparcia finansowego prywatnego przedsiębiorcy, Pana Krzysztofa Michniewicza – Członka Zarządu firmy Bysewo Sp. z o.o. oraz Fundacji Kulturalne Pomorze wspieranej przez firmy: CEMET LTD. Sp. z o.o., Ogrodnictwo Lawenda, EURO-WENT Sp. z o.o. i osoby prywatne – miłośników Gdańska. Swoim patronatem książkę objęło Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz Dziennik Bałtycki.

„Uważam, że lokalne środowisko biznesu powinno podejmować działania na rzecz rozwoju społeczności. Niniejsza publikacja jest tego typu działaniem. Angażując się w to przedsięwzięcie, wraz z zaprzyjaźnionymi oruńskimi przedsiębiorcami, chcieliśmy przyczynić do przywrócenia i utrwalenia pamięci historycznej okresu II wojny światowej w świadomości Polaków i gdańszczan” – mówi Krzysztof Michniewicz, Członek Zarządu firmy Bysewo Sp. z o.o. i inicjator publikacji.

Środki pozyskane z kolportażu książki-cegiełki zostaną przekazane na Fundusz Pamięci stworzony przez Fundację Kulturalne Pomorze. Fundusz ten ma na celu upamiętnienie ważnych dla historii Pomorza osób, wydarzeń i miejsc między innymi poprzez trwałe ich uwiecznienie przy użyciu tablic informacyjnych i pamiątkowych, wydawanie publikacji popularnonaukowych, czy organizowanie spotkań i konferencji naukowych.

„Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zawsze chętnie wspiera inicjatywy badaczy podejmujących tematykę związanym z naszym miastem. Dlatego cieszymy się, że mogliśmy zaoferować pomoc przy promocji tej publikacji. To ciekawa publikacja, którą polecam miłośnikom historii naszego miasta i zachęcam do przybycia do Muzeum Poczty Polskiej na jej promocję. Warto.” – mówi dr hab. Waldemar Ossowski, dyrektor gdańskiego Muzeum.

Spis artykułów publikacji:

Andrzej Romanow
Z dziejów Drukarni Gdańskiej – największego polskiego przedsiębiorstwa w Wolnym Mieście Gdańsku

Jan Daniluk
Polscy handlowcy w międzywojennym Gdańsku

Wojciech Grott
Restauracje polskie w międzywojennym Gdańsku

Jagoda Załęska-Kaczko
Polskie inwestycje budowlane w Wolnym Mieście Gdańsku – zarys problematyki

Ryszard Kopittke
Banki a Polonia w Wolnym Mieście Gdańsku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.