fot. Wikimedia

Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 214 na odcinku Łeba – Białogarda wraz z budową obwodnicy Wicka w powiecie lęborskim. Droga o łącznej długości ponad 13 km ma zostać oddana do użytku w czerwcu 2018 roku.

fot. Wikimedia
fot. Wikimedia

W urzędzie gminy w Wicku przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku i wykonawcy, firmy Strabag podpisali umowę dotyczącą inwestycji. Przy podpisaniu umowy obecni byli też marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk i wicemarszałek Ryszard Świlski. Wartość umowy to 43 mln zł netto. Ofertę Strabag wybrano w przetargu jako najkorzystniejszą.

Droga wojewódzka zostanie rozbudowana na odcinku ponad sześciu kilometrów od ronda w Łebie w kierunku miejscowości Wicko, a obwodnica Wicka ma mieć ok. 7,5 km długości. Wicemarszałek województwa Ryszard Świlski jest przekonany, że realizacja inwestycji spowoduje poprawę bezpieczeństwa na drodze, usprawni ruch i przyczyni się do skrócenia czasu podróży oraz do zwiększenia mobilności społeczeństwa. Podkreślił, że „jest to ważny regionalny układ drogowy łączący północną i południową część województwa, wykorzystywany przez mieszkańców i turystów”.

Droga wojewódzka 214 z uwagi na ruch jest bardzo silnie obciążona w sezonie letnim i przy istniejącym natężeniu ruchu stanowi zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu. Dzięki inwestycji zwiększy się nie tylko płynność ruchu na drodze, ale poprawi się też bezpieczeństwo pieszych i kierujących pojazdami. W ramach inwestycji przewidziano m.in. budowę ciągu pieszo-rowerowego i chodników, budowę i rozbudowę skrzyżowań z drogami powiatowymi, gminnymi i wojewódzką, budowę dróg dojazdowych, przebudowę istniejących i budowę nowych zatok autobusowych, budowę przejść dla płazów i małych zwierząt oraz budowę i rozbudowę oświetlenia drogowego, kanalizacji deszczowej, ekranów akustycznych, wycinkę drzew i krzewów.

droga-214
Strabag podał, że budowa przewiduje podniesienie klasy drogi wojewódzkiej do klasy G, czyli głównej i poprawę bezpieczeństwa warunków drogowych. Jezdnie zostaną poszerzone do ośmiu metrów z obustronnymi poboczami i dostosowane do prędkości poruszania się pojazdów poza terenem zabudowanym do 70-90 km/h. Na całej długości rozbudowywanej drogi powstanie ścieżka rowerowa o nawierzchni bitumicznej. Powstaną również dwa obiekty mostowe zlokalizowane nad Strugą Charbrowską oraz Strugą Białogardzką.

Przedsięwzięcie jest dofinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.