mat. prasowe

Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Lęborku realizują  dwuletni międzynarodowy projekt Erasmus+ pt: „Opening Doors to Europe”.

mat. prasowe
mat. prasowe

W ramach projektu współpracujemy ze szkołami z Niemiec, Francji, Szwecji i Portugalii – mówi koordynator projektu Katarzyna Wróblewska – Kurzydło. Uczniowie biorą udział w spotkaniach międzynarodowych, licznych konkursach i zadaniach, których realizację zakłada projekt. Już w październiku 2016 lęborskie gimnazjum będzie gospodarzem dużego międzynarodowego spotkania.

Pierwsze spotkanie uczestników projektu odbyło się w listopadzie 2015 roku, w  Hansa-Gymnasium w Stralsundzie ( Niemcy ), gdzie został rozstrzygnięty konkurs na logo projektu. Miło nam poinformować, że trzy pierwsze miejsca zajęły prace uczennic z Gimnazjum nr 1: Marta Zanewycz – I m-ce, Klaudia Sławikowska – II m-ce, Zuzanna Szybisty – III m-ce. Praca Marty Zanewycz została oficjalnie wybrana na logo projektu. Również konkurs wiedzy o Stralsundzie wygrali uczniowie naszego gimnazjum – Jakub Zajkowski – I m-ce i Maksymilian Milanowski – II m-ce. Podczas spotkania w Stralsundzie uczniowie poznali platformę eTwinning, która jest narzędziem komunikacji w projekcie dla uczniów i nauczycieli. Uczestnicy projektu zwiedzili również lokalny browar „Störtebeker Braumanufaktur” – gdzie poznali specyfikę pracy w browarze.

Drugie spotkanie uczestników projektu Erasmus+ odbyło się w Svalöv, w Szwecji. Uczniowie zwiedzili Svalöfs Gymnasium – jest to szkoła, która przygotowuje uczniów do różnych zawodów. Kształcą się tam przyszli chemicy, biolodzy, weterynarze, mechanicy samochodowi, farmerzy, czy też kierowcy. Szkoła ta przywiązuje dużą wagę do zdobywania umiejętności praktycznych, dlatego też uczniowie codziennie pracują przy zwierzętach w szkolnym ZOO lub szkolnym punkcie weterynaryjnym. Podczas pobytu w Szwecji uczniowie  brali udział w zajęciach komputerowych zapoznając się m.in. z generatorem kodów QR code czy platformą Kahoot! Uczniowie zwiedzili również  Malmö.

Podczas spotkań międzynarodowych uczniowie mogą rozwijać swoje kompetencje językowe, porozumiewając się w języku angielskim i niemieckim, rozwijać kompetencje IT, obserwować pracę innych szkół, w tym przygotowanie uczniów do różnorodnych zawodów i porównać proces nauczania w Europie z własnymi doświadczeniami.

Nasz projekt Erasmus+ to również działania lokalne: konkursy, turnieje sportowe czy też spotkania z pracownikami lęborskich przedsiębiorstw. W lutym i kwietniu 2016 roku rozegrane zostały w naszej szkole turnieje piłki siatkowej Erasmus+ chłopców i dziewcząt powiatu lęborskiego. Mistrzami siatkówki zostały – drużyna dziewcząt z Gimnazjum nr 3 z Lęborka oraz drużyna chłopców z Cewic. Natomiast w szkolnym konkursie języka niemieckiego Erasmus+ mistrzyniami okazały się Klaudia Zbrożek oraz Anna Zechlin. W maju 2016 roku grupa Erasmus+ odwiedziła Nadleśnictwo Lębork, gdzie wspólnie sadziliśmy drzewa i mięliśmy okazję dowiedzieć się jak wygląda praca leśnika i jakie drogi edukacji prowadzą do tego zawodu.

Teraz z niecierpliwością uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 1 czekają na przyjazd swoich kolegów  z Niemiec, Szwecji, Francji i Portugalii. Spotkanie grupy międzynarodowej odbędzie się w dniach od 9 do 15 października 2016 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.