Rzadko zdarzają się w życiu publicznym takie organizacje, jak Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego (NMM) w Gdańsku. Dobre pięć lat temu podczas zwiedzania jednej z ekspozycji Centralnego Muzeum Morskiego (dziś Narodowego Muzeum) zapoznałem animatorów Towarzystwa Przyjaciół NMM. Zaskoczyła mnie wysoka dynamika działalności, wysoka frekwencja spotkań i podejmowanych inicjatyw oraz przyjazna atmosfera wśród członków organizacji. Warto zauważyć, że Towarzystwo Przyjaciół NMM funkcjonuje już od 1958 roku. W dwa lata później doprowadziło ono do powstania Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W czasach PRL nie było to łatwe. Po tym ewidentnym sukcesie Towarzystwo NMM nie tylko nie rozwiązało się, ale podjęło wielorakie działania na rzecz wspierania nowo powstałego Muzeum i upowszechniania dziedzictwa morskiego. Obecnie organizacja ta skupia 397 członków i dysponuje blisko dwumilionowym rocznym budżetem.

Dnia 16 czerwca 2016 roku (w drugim terminie) miało miejsce walne zebranie Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Swój udział potwierdziło 145 członków Towarzystwa. Zebranie miało charakter programowo-wyborczy. Przewodniczył jemu dr inż. Jerzy Litwin, na co dzień dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego. Podczas zebrania zaprezentowano szeroki i wymierny dorobek merytorycznej działalności w kadencji 2012-2016. Większość pozyskanych środków finansowych przeznaczono na realizację celów i zadań Narodowego Muzeum Morskiego. W istotny sposób dofinansowano edukację morską i działalność wydawniczą. W tym zakresie na uwagę zasługuję biografie „Ludzi Morza” i założycieli Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Towarzystwo ma też poważny i znaczący udział w powstaniu kolejnego muzeum i pracowni naukowej w regionie. A  mianowicie otwartego dnia 13 czerwca 2016 roku w Tczewie – Centrum Konserwacji Wraków  Statków (CKWS). Nie pożałowano również środków finansowych  na organizację kilku wycieczek krajowych i zagranicznych. Swoją „markę” mają także noworoczne spotkania członkowskie. Każdego roku Zarząd Towarzystwa Przyjaciół NMM rozlicza się z swojej działalności merytorycznej i przedkłada szczegółowe wydatki i przychody pieniężne. Siłą tej organizacji są stałe comiesięczne zebrania zarządu i podejmowane w odpowiednim czasie i trafione decyzje. „Nie zmienia się sprawdzonej drużyny”, to hasło nadał charakter części wyborczej zebrania z 15 czerwca br. Proszę sobie wyobrazić, że w trakcie wyborów prawie jednomyślnie (jedynie przy głosach wstrzymujących zainteresowanych) wybrano taki sam jak uprzednio Zarząd Towarzystwa Przyjaciół NMM w składzie: prezes dr Fryderyk Tomala oraz członkowie zarządu Teresa Boguszewska, Lucjan Boroś, Apoloniusz Łysejko i Robert Witkowski. Warto dodać, że Pani Teresa od wielu lat pełni funkcję wiceprezesa Zarządu Towarzystwa NMM. Per analogiam, w niezmienionym składzie personalnym wybrano Komisję Rewizyjną: Tomasz Czajka, Irena Pawlukiewicz i Wojciech Ronowski. Dodajmy, że Pan Wojciech pełni funkcję przewodniczącego komisji. Należy zauważyć, że Komisja Rewizyjna starannie i solidnie wypełnia swoje obowiązki.

Dzisiaj Towarzystwo NMM w Gdańsku zalicza się do największych i najważniejszych organizacji pozarządowych w Polsce. Na Pomorzu ustępuje jedynie Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskiemu. W ciągu ponad 55 lat aktywności Towarzystwo Przyjaciół NMM wypracowało sprawdzoną pragmatykę i odniosło wiele sukcesów. Generalnie dotyczą one skutecznego wspierania finansowego i merytorycznego Narodowego Muzeum Morskiego oraz upowszechniania szeroko rozumianej kultury i dziedzictwa morskiego. Chyba jednak największym sukcesem Towarzystwa Przyjaciół NMM jest jego kapitał ludzki, a ściślej mówiąc Zarząd Towarzystwa na czele z prezesem (od 28.10.2004) dr Fryderykiem Tomalą.

Jan Kulas

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.