fot. Niebieski Skarb

Stowarzyszenie „Niebieski Skarb” zaprasza do udziału w wydarzeniach Światowych Dni Autyzmu w Powiecie Lęborskim. Finał tegorocznego wydarzenia odbędzie się 2 kwietnia w dzień Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie.

fot. Niebieski Skarb
fot. Niebieski Skarb

Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim to wiele różnorodnych wydarzeń związanych z coraz częściej występującymi, szczególnie u dzieci zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

W czwartek 31 marca w kinie „Fregata” bezpłatnie wyświetlony zostanie film fabularny produkcji australijskiej „Czarny balonik” opowiadający o trudnych relacjach rodzinnych braci z których jeden ma autyzm.

Konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” to spotkanie specjalistów i praktyków na co dzień pracujących z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Ma ona charakter otwarty, udział w niej jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. Konferencja rozpoczyna się w piątek 1 kwietnia 2016r. o godz. 13 w sali audiowizualnej Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku przy ul. Marcinkowskiego 1. Warto pojawić się tam wcześniej. Przed i w trakcie Konferencji prowadzony będzie kiermasz wydawnictw specjalistycznych Wydawnictwa HARMONIA. Swoją ofertę publikacji z zakresu autyzmu przedstawi też Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka ze Słupska i jej filia w Lęborku.

– Program konferencji mamy napięty, a do Lęborka udało nam się zaprosić osoby z praktyką i umiejętnością przekazywania wiedzy i zawodowych doświadczeń – mówi Agnieszka Pujsza-Pomorska, prezes „Niebieskiego Skarbu”. – Wśród prelegentów oprócz gości z zewnątrz będą też osoby działające w naszym powiecie. To dla nas ważne by pokazywać możliwości z jakich można skorzystać tu, na miejscu.

Finałem obchodów będzie Marsz dla Autyzmu 2 kwietnia. Niebieski korowód wyruszy o godz. 17 spod Banku PKO BP przy ul. Staromiejskiej przy przejść na Plac Pokoju. Tam po części oficjalnej i artystycznej rozstrzygnięty zostanie konkurs plastyczny dla przedszkoli i szkół podstawowych „Tacy sami… Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”. Na konkurs wpłynęło 300 prac z 31 przedszkoli i szkół z powiatu lęborskiego oraz gminy Linia i Łęczyce. Jury nagrodziło i wyróżniło 25 prac.

– Naszą ideą było to, by zaproszenie do udziału w konkursie było stało się pretekstem do przekazania najmłodszym w przystępny sposób informacji o autyzmie. Służyć temu mogły materiały jakie zamieściliśmy na naszej stronie internetowej dostosowane do wieku odbiorców – wyjaśnia Wioletta Tubacka, jedna z koordynatorek plastycznego konkursu.

Z kolei Emilia Wolska, wiceprezes „Niebieskiego Skarbu” przypomina, że działania Stowarzyszenia mają aktywizować i zachęcać inne podmioty do samodzielnych działań w tym zakresie. – Mamy pozytywne sygnały z placówek oświatowych, także tych spoza naszego powiatu. Uczniowie przygotowują gazetki szkolne, plakaty, a 2 kwietnia noszą niebieskie wstążeczki – symbol solidarności z osobami autystycznymi czy zakładają niebieskie rzeczy. Chcemy uwrażliwić społeczeństwo na problem autyzmu, bo takich osób jest coraz więcej. Większość to dzieci i młodzież. Uczęszczają one do szkół masowych i zmagają się z wieloma problemami. Nasze działania mają przybliżyć problem autyzmu i to się udaje.   

Ostatnim wydarzeniem Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim będzie Msza św. w Sanktuarium św. Jakuba Ap. (g. 18) w intencji osób i rodzin dotkniętych problemem autyzmu.

Program Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim:

31 marca 2016  (czwartek)

  • g. 18  „Czarny Balonik” film fabularny prod. Austr., bezpłatny seans w kinie „Fregata” w Lęborku

1 kwietnia 2016 (piątek)

  • g. 13 Konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” (sala audiowizualna Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku)

2 kwietnia 2016 (sobota)

  • g. 17  Marsz z okazji Światowego Dnia Autyzmu  (spotykamy się na ul. Staromiejskiej przy banku PKO BP)
  • g. 17.30  Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Tacy sami…  Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam” (Plac Pokoju)
  • g. 18  Msza Św. w intencji osób i rodzin dotkniętych problemem autyzmu (Sanktuarium św. Jakuba)

Patronat: Starosta Lęborski, Burmistrz Miasta Lęborka

Organizatorzy i współorganizatorzy: Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum autyzmu „Niebieski Skarb”, Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”, Muzeum w Lęborku
Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku, Wydawnictwo HARMONIA, Młodzieżowy Dom Kultury w Lęborku, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lęborku

Dofinansowano ze środków Powiatu Lęborskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.