Finał konwencji wyborczej PO miał miejsce w stolicy. Zebranych powitała Prezydent Warszawy i zarazem wiceprzewodnicząca PO Hanna Gronkiewicz-Waltz. Przypomniała ona 8 lat rządów PO i modernizację Polski. Za rządów PiS, dodała, „jest nienormalnie”. Przywołała kluczowe słowa śp. Michała Kuleszy, współtwórcy samorządności w naszym kraju: „Wszyscy żyjemy w objęciach samorządu terytorialnego”. Styl sprawowania władzy (PO-PSL), zauważyła, „nie zawsze był taki, jakiego chcieli Polacy”. PiS dzieli Polaków, dodała. Symbolami wielkich zagrożeń dla Polski i Polaków są, wyeksponowała: „Kaczyński, Macierewicz i powtórka z Ziobro”. Stajemy, dodała w „obronie Polski, w obronie polskiej demokracji”.

Ewa Kopacz nawiązała do 15. rocznicy powstania PO. Przypomniała, że ludzi PO połączyły wartości. „PO jest potrzebna Polsce jak nigdy dotąd”. Za drugi priorytet uznała b. premier obronę pozycji Polski w Europie. Pani E. Kopacz bardzo surowo oceniła sposób przejęcia władzy przez PiS. Skonstatowała, że „kampania PiS była największym oszustwem w dziejach III Rzeczypospolitej. Polacy padli ofiarą kłamstwa”. Nie ukrywała też, że trzeba wyciągnąć wnioski z popełnionych błędów. Wobec nowego przewodniczącego PO zadeklarowała: „Grzegorz, na mnie możesz zawsze liczyć”.

Wojciech Wilk, w imieniu Krajowej Komisji Wyborczej PO, zaprezentował główne ustalenia z protokołu. Ogółem w wyborach wzięło udział 52 % uprawnionych członków PO. Na Grzegorza Schetynę oddano 91 % ważnych głosów. Przeciw jego kandydaturze było zaledwie 9 % głosujących. Szef Komisji Wyborczej spuentował: „Przewodniczącym PO na kolejną kadencję został Grzegorz Schetyna”. Ogłoszeniu werdyktu wyborczego towarzyszyła owacja, radość, i jak można sądzić po spontanicznych reakcjach, nadzieja.

Konwencję Wyborczą PO niejako podsumowało wystąpienie G. Schetyny. Przede wszystkim podziękował on za oddane głosy i okazane zaufanie. Nieco humorystycznie zauważył, że „po raz pierwszym zostałem przewodniczącym PO”. Nowy przewodniczący PO z klasą i elegancją podziękował swoim konkurentom w pierwszym etapie rywalizacji wyborczej w PO tj. Tomaszowi Siemoniakowi i Grzegorzowi Budce. Dodał potem raz jeszcze „dziękuję za każdy oddany głos”. Zwracając się do b. premier E. Kopacz powiedział, że „razem będziemy pracować dla PO i dla Polski”. W kontekście genezy PO, przywołał G. Schetyna śp. Macieja Płażyńskiego, Andrzeja Olechowskiego i Donalda Tuska. Wymownie wskazał na obecną decyzję o „dokonaniu pewnej zmiany”. Podkreślił, że „chcemy znowu zwyciężać, w lepszą przyszłość”. W części zarysu programu i kolejnych kroków postępowania PO, nowy Przewodniczący PO za słowo klucz uznał „zaufanie”. Dlatego też kilkakrotnie G, Schetyna mówił o „odbudowie zaufania do PO, abyśmy byli zdolni znowu wygrywać wybory”. W 1980 roku, 1989 roku i w 2007 roku, przypomniał „też zwyciężyło zaufanie”. W kontekście obecnych zagrożeń, nowy Przewodniczący PO podkreślił, że „Lepsze już było wczoraj”. Ludzi zostali oszukani. Darmowe wsparcie państwa, cud kredytowy, Polska w ruinie, to wszystko okazało się nieprawdą. Z powodu nieodpowiedzialnych obietnic PiS bez pokrycia, przekonywał G. Schetyna, nie ma zaufania do państwa, polityki i polityków. „Trzeba odrzucić ten zły rząd” wskazał Przewodniczący PO, i „odebrać PiS-wi władzę”. Krok po kroku, trzeba odbudować zaufanie, znowu słuchać ludzi. „Będziemy bronić Polski samorządowej, Polski lokalnej… Będziemy dawać świadectwo prawdzie… Jesteśmy częścią europejskiej rodziny”, podkreślał G. Schetyna. Pod nowym przewodnictwem, eksponował G. Schetyna, „PO będzie poważną i twardą opozycją”. Nowy Przewodniczący PO zaakcentował również, że „nowa PO jest potrzebna Polsce, Europie”! Na tej drodze zaufanie, wysoka aktywność i wspólne budowanie programu PO, będzie prowadziło do sukcesów. G. Schetyna swoją wizję PO powiązał z konkretnym kalendarzem działań, dodajmy bardzo ambitnym. Na 3 maja 2016 roku zaplanowano Kongres Klubów Obywatelskich. Latem tego roku zostanie zorganizowany Kongres Programowy PO. Z kolei do końca września 2016 roku (!), „powstanie gabinet cieni”. Strategicznym priorytetem PO są ludzie młodzi, eksponował przewodniczący PO. W zakończeniu G. Schetyna, zwracając sie do ludzi PO i młodych, zaapelował dobitnie i bardzo dynamicznie: „Chodźcie z nami! Chodźcie z nami!” Z kolei uczestnicy Konwencji Wyborczej PO odpowiadali „zwyciężymy, zwyciężymy, zwyciężymy”!

Jan Kulas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.