fot. wejherowo.pl

Już w czwartek 21 stycznia w Filharmonii Kaszubskiej poznamy  zwycięzców I Chóralnego Konkursu Kolędniczego „Małe Trójmiasto Kaszubskie śpiewa kolędy i pastorałki”. Początek wydarzenia o godz. 18:00.

fot. wejherowo.pl
fot. wejherowo.pl

Organizatorami konkursu są Miasto Wejherowo i Stowarzyszenie Gmin „Małe Trójmiasto Kaszubskie”. Konkurs ukierunkowany jest na popularyzację i rozwój chóralistyki oraz wspieranie amatorskiej działalności wokalnej dzieci, młodzieży i dorosłych. Pod koniec zeszłego roku Stowarzyszenie ogłosiło konkurs skierowany do chórów i zespołów dziecięcych oraz dorosłych z terenu swoich gmin. Na ogłoszenie odpowiedziało 17 chórów – 8 chórów dziecięcych oraz 9 dorosłych. Konkurs rozgrywany był w dwóch etapach. W pierwszym każde z miast wyłoniło po dwa chóry reprezentujące je podczas koncertu finałowego. 21 stycznia w Filharmonii Kaszubskiej zwycięzcy eliminacji lokalnych będą rywalizować ze sobą śpiewając kolędy, pastorałki oraz utwory o tematyce bożonarodzeniowej.

– Chóralistyka w Wejherowie i na Kaszubach rozwija się bardzo szeroko i ma blisko stuletnie  tradycje, czego przykładem jest Chór Męski „Harmonia”, który niedawno obchodził swoje 95-lecie  – mówi Krzysztof Hildebrandt, prezydent miasta Wejherowa. – Konkurs daje okazję chórom na zaprezentowanie swojej działalności lokalnej społeczności.

Na koncercie finałowym spotkają się chóry dorosłe – „Lira” z Rumi, „Cantabile” z Redy i „Art`en` Voices” z Wejherowa. W kategorii chórów dziecięcych do 16 lat ścierać się będą „Lira” z Rumi, „Consonans” z Redy i „Awokado” z Wejherowa.

– Bardzo zależy nam na promocji naszych artystów. Wiele osób nawet nie wie o tym, że podbijają oni deski Oper, Filharmonii czy Teatrów i zdobywają wiele laurów. W konkursie MTK dajemy szansę również naszej młodzieży, która jest bardzo uzdolniona – mówi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

Stowarzyszenie Gmin Małe Trójmiasto Kaszubskie powstało w 2001 r. i zrzesza samorządy Redy, Rumi i Wejherowa. W ciągu blisko 15-letniej  historii Stowarzyszenie swoimi działaniami starało się wspierać ideę samorządu terytorialnego, opracowywać i rozwijać strategie działań na rzecz integracji i rozwoju gmin członkowskich oraz współdziałać i popierać inicjatywy społeczno-gospodarcze służące mieszkańcom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.