Dwa i pół miesiąca trwały prace remontowo-modernizacyjne na „Darze Młodzieży” w Gdyńskiej Stoczni Remontowej „Nauta”. Po 33 latach eksploatacji żaglowiec poddano gruntownej przebudowie.

[youtube_sc url=https://www.youtube.com/watch?v=4Xj0ogDZvuQ]

Od początku istnienia przez Dar Młodzieży przewinęło się blisko 20 tysięcy studentów Akademii Morskich, uczniów średnich szkół morskich, żeglarzy, entuzjastów pływania na dużym żaglowcu.

– Dar Młodzieży był budowany w konwencji statku handlowego, ale od początku wiedzieliśmy, że chcemy go dłużej eksploatować. Dlatego po ponad 30 latach postanowiliśmy odświeżyć wnętrza, wymienić wysłużony sprzęt, zrekonstruować drewniane elementy, wyremontować mostki i zmienić olinowanie – tłumaczy kapitan Henryk Śniegocki. Zdemontowano wysłużone koje, elementy wyposażenia kubryków i wewnętrzne instalacje. W nowym projekcie wnętrz, uwzględniono bardziej przyjazne studentom warunki odbywania praktyk. Modernizacji został poddany m.in. sam układ kubryków – w miejsce czterech 20-osobowych i czterech 10-osobowych – zaprojektowano dwanaście kubryków 10-osobowych. Wewnątrz znalazły się nowe piętrowe koje, nowe szafki studenckie, zmieniono rozmieszczenie środków ratunkowych.

Koszt prac modernizacyjnych wyniósł 2 mln 900 tys złotych – pokrytych z dotacji celowej przyznanej przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, a także ze środków własnych Akademii Morskiej.

Bezpośrednio po przebudowie wnętrz, Dar Młodzieży przeszedł, wymagany przepisami remont klasowy (odnowienie klasy 5-letniej), połączony z dokowaniem. Sprawdzono stan kadłuba, przeprowadzono konserwację i malowanie, dokonano przeglądu i regulacji mechanizmów statkowych.

Dzięki remontowi, Klub Duszpasterstwa Ludzi Morza Stella Maris, otrzymał do swojego wystroju dwa bulaje.

– Dobrze służyły przez 33 lata, opłynęły świat dookoła, zawitały na wszystkie kontynenty odwiedziły kilkaset portów, pokonały 545 tysięcy mil morskich, wzięły udział w 202 podróżach. – wymienia Aleksander Gosk z Akademii Morskiej. Przez te bulaje podziwiało świat tysiące studentów. Niech będą takim spojrzeniem na ludzi morza, którzy przemieszczają się każdego dnia w najdalsze zakątki świata i pokazują, że morze jest dla nas ogromnym, cennym darem i służy nie tylko naszej ojczyźnie – mówił w podziękowaniu ksiądz Edward Pracz.

Pierwsi studenci II roku Wydziału Mechanicznego zamustrują już 27 stycznia. Po uzbrojeniu żaglowca rozpoczną pływanie po Bałtyku, a pod koniec lutego wyjdą z Gdyni kierując się na Morze Śródziemne. W hiszpańskiej Barcelonie i francuskim Sete Dar Młodzieży weźmie udział w zlocie żaglowców Escale a Sete organizowanym z okazji 350 rocznicy portu Sete. W Sete studentów AMG zmienią studenci Hogere Zeevart School z Antwerpii. Popłyną na Atlantyk z zawinięciem do Horty na Azorach. Praktykę skończą w Antwerpii, gdzie zmienią ich z kolei uczniowie średnich szkół morskich ze Szczecina, Świnoujścia i Gdańska.

W sumie w sezonie 2016 Dar Młodzieży podczas 9 podróży odwiedzi 13 portów zagranicznych i 3 krajowe. Praktyki morskie przejdzie 1157 studentów, uczniów i żeglarzy w tym: 552 – studenci Akademii Morskiej w Gdyni; 130 – studenci Akademii Morskiej ze Szczecina; 140 – studenci Hogere Zeewaart School z Antwerpii; 205 – uczniowie średnich szkół morskich; 130 żeglarze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.