fot. UAM

Instytut Kaszubski, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Komisja Kaszubska przy Stacji Polskiej Akademii Umiejętności w Gdańsku oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie zapraszają na Inaugurację Roku Gerarda Labudy, która odbędzie się 12 stycznia 2016 r. w Wejherowie.

fot. UAM
fot. UAM

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10:00 w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy ul. Bukowej 1. Wykład pt. „Gerard Labuda: droga z Kaszub w świat wielkiej nauki. I z powrotem” przedstawi prof. Cezary Obracht-Prondzyński, później odbędzie się część artystyczna.

Następnie inauguracja przeniesie się do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie przy ul. Zamkowej 2a. Odbędzie się podpisanie listu intencyjnego o współpracy przy organizacji Książnicy Gerarda Labudy. O godz. 13.00 rozpocznie się konferencja: Profesor Gerard Labuda – dokonania, idee, inspiracje.

Wystąpienia wygłoszą:

1) Gerard Labuda jako historyk Kaszub. Inspiracje – prof. Cezary Obracht-Prondzyński (Uniwersytet Gdański, Instytut Kaszubski)

2) Gerard Labuda a ruch kaszubsko-pomorski – prof. Józef Borzyszkowski (Uniwersytet Gdański, Instytut Kaszubski)

3) Gerard Labuda jako mediewista – prof. Dariusz Sikorski (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Instytut Kaszubski)

4) Gerard Labuda jako niemcoznawca (z pomorskim doświadczeniem) – prof. Jerzy Strzelczyk (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza)

5) Gerard Labuda jako organizator życia naukowego – prof. Józef Dobosz (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza)
6) Gerard Labuda jako metodolog nauk humanistycznych – prof. Edward Włodarczyk (Uniwersytet Szczeciński, Instytut Kaszubski)

7) Gerard Labuda jako recenzent literacki – prof. Daniel Kalinowski (Akademia Pomorska w Słupsku, Instytut Kaszubski)

8) Spuścizna Gerarda Labudy w muzeum wejherowskim oraz projekt utworzenia Książnicy  Gerarda Labudy – Tomasz Fopke (Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie)

Organizatorzy przewidzieli po zakończeniu konferencji czas na dyskusję. O godz. 17:00 odbędzie się wernisaż wystawy dedykowanej Gerardowi Labudzie.

Inauguracja odbywać się będzie pod patronatem Starosty Wejherowskiego Gabrieli Lisius i Prezydenta Miasta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.