mat. prasowe

W dniach od 30 września do 14 października 2015 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Wejherowie ul. Bukowa 1 dzięki inicjatywie senatora Kazimeirza Kleiny, prezentowana jest wystawa „Zapomniani kaci Hitlera. Samoobrona Niemiecka na Pomorzu Gdańskim (Selbstschutz Westpreussen) w 1939 r. Ekspozycję przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy.

mat. prasowe
mat. prasowe

Autorzy, dr Izabela Mazanowska i dr Tomasz Ceran, zgromadzili fotografie obrazujące zbrodniczą działalność organizacji obywateli polskich niemieckiego pochodzenia, członków Selbstschutz Westpreussen w okręgu Rzeszy Gdańsk – Prusy Zachodnie jesienią 1939 r. Można na nich zobaczyć sylwetki niektórych sprawców zbrodni, miejsca i środki kaźni oraz formy upamiętnienia ofiar.

Ekspozycję w Wejherowie zorganizowano we współpracy z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej. Wystawa jest dostępna zarówno dla uczniów ZS nr 1, jak i innych szkół ponadgimnazjalnych z powiatu wejherowskiego oraz członków organizacji i stowarzyszeń działających na terenie powiatu.

Na początku września ekspozycja prezentowana była w Senacie RP, dzięki inicjatywie Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego, którego przewodniczącym jest senator Kazimierz Kleina oraz Jana Wyrowińskiego, wicemarszałka Senatu RP oraz członka Zespołu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.