fot. mac.gov.pl

O początku lipca dostępna jest aplikacja Regionalny System Ostrzegania, dzięki której dowiesz się o nadchodzących zagrożeniach klikając na swój telefon. Aplikacja umożliwia dostęp do komunikatów, generowanych przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego urzędów wojewódzkich na terenie całego kraju (każdego województwa).

fot. mac.gov.pl
fot. mac.gov.pl

– Bezpieczeństwo ludzi jest dla nas rzeczą najważniejszą , dlatego zależało nam, by jak najszybciej upowszechnić RSO – mówił minister Halicki podczas wczorajszej konferencji prasowej. – Od dziś w sytuacji zagrożenia naszego zdrowia lub życia będziemy mieli możliwość otrzymania powiadomienia z kilku różnych źródeł, a w razie poważnych zagrożeń zostaną uruchomione także ostrzegawcze SMS-y – dodał.

Bezpłatna aplikacja mobilna Regionalnego Systemu Ostrzegania dostępna jest w sklepach z aplikacjami dla poszczególnych systemów operacyjnych (Android, iOS, WindowsPhone Google Play). Aplikację można wyszukać po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.  W celu zapoznania się z konkretnym komunikatem wystarczy „ściągnąć” aplikację RSO, a następnie wybrać dowolne województwo.

Jak to działa?

Komunikat (ostrzeżenie) generowany jest przez wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego, a następnie w naziemnej telewizji cyfrowej (telewizja regionalna) i aplikacjach telefonicznych oraz SMS (tylko najważniejsze komunikaty).

1 lipca uruchomione zostały wszystkie funkcjonalności przewidziane dla RSO –  przede wszystkim funkcja powiadamiania poprzez SMS, ale nie tylko, bo również od 1 lipca system obejmuje wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej, czyli: TVP 1, TVP 2, TVP Regionalna, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Rozrywka. Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (tj. łączącej telewizję z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.

RSO-SMS – jak to działa?

Od 1 lipca RSO zostało rozszerzone o kanał SMS. Korzystanie z tego kanału jest bezpłatne dla użytkownika i nie wiąże się z koniecznością aktywowania takiej usługi. Nie ma zatem potrzeby podawania swojego numeru telefonu do bazy numerów czy informacji o lokalizacji użytkownika. Nie ma również potrzeby włączania tej funkcji – jest ona niezależna od aplikacji RSO.

RSO-SMS otrzyma na swój telefon komórkowy każdy obywatel będący w zasięgu sieci, pod warunkiem, że nie dezaktywuje takiej opcji w ustawieniach telefonu.

RSO-SMS przekazywać będzie wyłącznie najistotniejsze komunikaty i ostrzeżenia, które dotyczyć będą najpoważniejszych zagrożeń, w szczególności ostrzeżeń alarmowych o przewidywanych dużych skutkach i zasięgu.

RSO-SMS otrzyma na razie użytkownik zalogowany w sieci telekomunikacyjnej jednego z 4  Operatorów: Orange, P4, Polkomtel lub T-Mobile. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zaprasza także innych Operatorów do współpracy przy projekcie RSO.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.