fot. nadesłane

Pieśni Jana Trepczyka – choć bardzo miłe dla ucha – nie są zbyt łatwe w wykonaniu, zarówno od warstwy tekstowej, jak i muzycznej. Jednak wciąż są lubiane przez uczniów i nauczycieli. Około trzydziestu z nich przybyło na Wojewódzki Konkurs im. J. Trepczyka do Miszewa.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

– Właściwie w tym roku odbywa się on po raz dziesiąty, mimo że w nazwie widzimy liczbę osiem. A to dlatego, że z początku jego zasięg był powiatowy, po dwóch latach poszerzyliśmy go – wyjaśniła na początku Dorota Richert, dyrektor szkoły w Miszewie, której już jedenasty rok patronuje ten wybitny poeta kaszubski.

Tegoroczne zmagania wysłuchało jury w składzie: Tatiana Slowi – dziennikarka i wokalistka, Eugeniusz Pryczkowski – dziennikarz i literat oraz – jako przewodniczący – dr Sławomir Bronk – wykładowca Akademii Muzycznej.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

– Poziom był wyrównany. Były to bardzo dobre prezentacje. Trzeba przyznać, że pojawiło się sporo bardzo utalentowanych wykonawców z Kaszub – podkreślał przewodniczący.

Dzieci przedstawiały po dwa utwory, w tym jeden Trepczyka. Drugi najczęściej był autorstwa współczesnych twórców.

– Bardzo mile się słucha tych piosenek. Należy dbać, by ten konkurs mógł się rozwijać – podkreślał wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Albin Bychowski, który jest także wiceprezesem współorganizatora konkursu – obok SP im. J. Trepczyka w Miszewie – Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie. Obecny był też burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski oraz przewodniczący RM Witold Szmidtke.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Jak co roku, najwięcej małych wokalistów jest z powiatu kartuskiego. Po raz pierwszy pojawili się też reprezentanci z powiatu lęborskiego i Gdyni. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, dyplomy i upominki. Wśród nich był nowy śpiewnik „Wanoga z piesnią” Edmunda Lewańczyka oraz tom wierszy „Nowòtné spiéwë i wiersze” Jana Karnowskiego. Konkurs poprowadziły nauczycielki szkoły Elżbieta Pryczkowska i Katarzyna Michałowska.

Wyniki:

Kategoria klas „0”- I,
I miejsce – ex aequo: Miłosz Tetrycz, ZKiW w Dzierżążnie i Daniel Radecki – Mikulicz, SP w Miszewie
II miejsce – Anna Turzyńska, SP w Grzybnie
III miejsce – duet: Liliana Komarnicka i Julia Zielińska, SP w Żukowie

Kategoria II – III kl.:

I miejsce – duet: Martyna Korczyńska i Paweł Serkowski – ZKiW w Brodnicy Górnej
II miejsce – duet: Filip Kąkol i Seweryn Cybulski – ZKiW w Dzierżążnie
III miejsce – ex aequo: Julia Grot- SP w Tuchomiu i Jakub Czoska – SP w Miszewie

Kategoria kl. IV – VI:
I miejsce – ex aequo: Magdalena Malotka – Trzebiatowska – ZKiW w Dzierzążnie i Natalia Dembkowska – ZKP O/Banino
II miejsce – duet: Weronika Korczyńska i Rozalia Skorowska – ZKiW w Brodnicy Górnej
III miejsce – duet: Natalia Klawińska i Anna Ledeman – SP w Miszewie.

Wyróżnienia otrzymali: Agnieszka Leszczyńska – NSP w Popowie, Agnieszka Buba – SP nr 6 w Gdyni oraz duet Alicja Szmuda i Patrycja Wujec – SP w Luzinie. Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie pod kątem poprawności językowej odebrała Aleksandra Biłanicz z Banina. Za najlepiej wykonany utwór Jana Trepczyka Nagrodę Specjalną otrzymał duet Alicja Szmuda i Patrycja Wujec.

(ep)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.