fot. nadesłane

Zgodnie z decyzją Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w bieżącym roku w szczególny sposób honorujemy postać ks. dra Leona Heyke, wybitnego poetę kaszubskiego, nauczyciela, jednego z liderów – obok Aleksandra Majkowskiego i Jana Karnowskiej – Towarzystwa Młodokaszubów.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Heyke pisał o miłości, opiewał piękno Kaszub i heroizm Kaszubów zapisany w historii. Dla niego istniały tylko Kaszuby, które cieszyły jego oko i kultura kaszubska, którą wzbogacał swoją twórczością. Jest między innymi autorem tomiku wierszy „Kaszëbsczé spiéwë” i poematu epickiego „Dobrogost i Miłosława”. Często wystawiano jego dramaty „Augùst Szlôga” i „Katylina”.

Heyke był apolityczny. Według Niemców jednak należał do polskiej warstwy przywódczej i dlatego już 16 października 1939 roku został zamordowany w Lesie Szpęgawskim pod Starogardem Gdańskim.

W celu przybliżenia tej wielkiej postaci naszego regionu, Oddział ZKP w Baninie postanowił złożyć jej hołd w miejscu męczeńskiej śmierci. Pojechali tam zarówno dorośli członkowie partu, jak i dzieci. To one w imieniu całego oddziału złożyły wiązankę kwiatów na pomniku upamiętniającym siedem tysięcy ofiar nazizmu w Szpęgawsku. Odśpiewano także pieśń „Kaszëbskȏ Królewȏ” oraz odmówiono modlitwy w języku kaszubskim.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Twórczość Leona Heyke – poety urodzonego w Cierzni pod Kielnem, jest wciąż recytowana przez dzieci na konkursach „Rodny Mòwë”. Także dorośli chętnie sięgają po miłosne teksty kapłana, który większość dojrzałego życia spędził w Kościerzynie. Tam od wielu już lat patronuje on szkole podstawowej nr 2. Między innymi z jej inicjatywy już niebawem będziemy mogli czytać kolejną publikację o ks. Heyke autorstwa kościerzanki Magdaleny Bobkowskiej oraz Józefa Belgraua z Borkowa pod Żukowem.

(ep)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.