fot. nadesłane

Zespół „Mùlczi” (Mùlk w języku kaszubskim oznacza ukochaną osobę) z Miszewa działa już przez pięć lat. Próby odbywają się w Szkole Podstawowej im. Jana Trepczyka w Miszewie. Kierownikiem jest Elżbieta Pryczkowska, choreografem Jerzy Soliwoda, zaś instruktorami muzycznymi Marek Munch i Łukasz Skrodzki. Nad całością czuwa Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie, który powołał tę grupę i organizuje jej funkcjonowanie.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

W swoim dorobku grupa ma już pierwsze i drugie miejsca na przeglądach zespołów folklorystycznych „Burczybas” w Wierzchucinie. W ostatnich dniach do tego dorobku „dorzuciła” kolejny sukces – II miejsce na Przeglądzie Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży, Kartuzy 2015.

– Podobał mnie się wasz występ. Bardzo ładnie pielęgnujecie tradycyjną muzykę kaszubską – podkreślił jeden z jurorów Franciszek Kwidziński, wieloletni kierownik zespołu „Kaszuby” z Kartuz.

Miesiące maj i czerwiec są czasem intensywnych działań grupy. Dzieci prezentowały się na dniach kaszubskich w szkołach w Grzybnie i Czeczewie. Niebawem wystąpią w szkołach w Miszewie i w Baninie. „Mùlczi” wzięły też udział w procesji Bożego Ciała w Baninie wzbogacając kulturowo religijne przeżycia. Najważniejszym jednak występem był piękny koncert przed bazyliką w Strzelnie na Kujawach w dniu 24 maja. Zespół pojechał tam, by zaprezentować się w miejscu, skąd przed ośmiu wiekami przybyły siostry zakonne norbertanki do Żukowa. Dzieci najpierw wykonały dwie kaszubskie pieśni kościelne podczas uroczystej mszy, a po niej zaprezentowały się na dziedzińcu przed setkami mieszkańców miasta.

– To było niezapomniane przeżycie – wzdychały dumnie po występie.

Występ w wykonaniu małych dzieci ukazał kulturę naszego regionu w innej części kraju w najbardziej szlachetnym wymiarze. Wskazał też na wspólne elementy odległej historii Kaszub i Kujaw.

Trzeba podkreślić, że wyjazdy „Mùlków” są już pewną tradycją. W ubiegłym roku równie udanie dzieci prezentowały się przed publicznością kurpiowską. Natomiast przed dwoma laty koncertowały w Kowalewie Pomorskim i Toruniu. Wyjazdy te są możliwe dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Kartuzach, natomiast prowadzenie zespołu wspierane jest przez Urząd Gminy w Żukowie i restaurację „Mùlk” z Miszewka.

(ep)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.