W tym roku rocznica śmierci Jana Pawła II zbiega się z świętami Zmartwychwstania Pańskiego. Jednakże 10. rocznica odejścia Papieża-Polaka do „Domu Pana” w dniu 2 kwietnia (w czwartek) 2015 roku zbiega się również z tradycyjnym świętem kapłańskim. To chyba i dobrze, albowiem największe nadziej pokładał Jan Paweł II w owocach duszpasterskich kapłaństwa. Warto zatem w przededniu tegorocznych wielkich świąt Wielkanocy zatrzymać się i zadumać nad dziedzictwem Jana Pawła II i świątecznym odniesieniem do naszych kapłanów, duszpasterzy. Od ponad dwóch lat pięknie o roli księży mówi papież Franciszek I. Stawia też wysokie wymagania i oczekiwania. Za wzór stawia kapłaństwo ewangeliczne. Oczekuje też zgodności słów, czynów i życiowych zachowań. Zawsze warto też pamiętać, że papież Franciszek wyszedł z znakomitej Szkoły Duszpasterskiej Papieża-Polaka. W tym też znaczeniu papież Franciszek jest doskonałym kontynuatorem duszpasterstwa i nauczania Jana Pawła II. I to jest dla mnie najważniejsza refleksja związana z rocznicą 10. lecia odejścia do Domu Pana papieża Jana Pawła II.

Druga refleksja, też z konieczności krótka, dotyczy historycznej roli papieża Jana Pawła II dla Polski i świata. Chyba najistotniejszy był uniwersalizm katolicki i niesienie Słowa Bożego po wszystkie krańce ziemi. Te 104 zagraniczne pielgrzymki duszpasterskie Jana Pawła II będą jeszcze długo wydawać obfite owoce wiary i przemian w państwach, społeczeństwach, narodach. Zapewne świat długo będzie Go pamiętał jako Pielgrzyma Pokoju. Z kolei dla Polski Jan Paweł II od początku był wielkim znakiem nadziei i odnowy moralno-religijnej. Po 1980 roku stał się Ojcem Duchowym polskiej „Solidarności”. Z Janem Pawłem II doczekaliśmy suwerenności, wolności i odbudowy demokracji w Polsce. Bardzo aktualna pozostaje nauczanie naszego Papieża o służebnej, skromnej i wrażliwej roli władz Rzeczypospolitej na wszystkich szczeblach, a przede wszystkim władzy państwowej i samorządowej. Trzeba zatem wciąż odczytywać przesłanie społeczne Jana Pawła II wygłoszone dnia 11 czerwca 1999 roku w Sejmie Rzeczypospolitej.

I trzecia, ostatnia krótka refleksja, odnosząca się do indywidualnych przemyśleń i zachowań. I tu nieskromnie przywołam książkę którą zainicjowałem i przygotowałem wraz z przyjaciółmi. Opublikowałem ją w 2008 roku w wydawnictwie „Bernardinum”. Tytuł książki, jak się wydaje, dobrze oddaje jej intencje i zawartość – „Moje spotkania z papieżem Janem Pawłem II”. Zwróciłem się do wielu osób z podstawowym pytaniem – W jaki sposób nauczanie duszpasterskie Jana Pawła II wpłynęło na Pana (i) życie? Ponad 40. osób w skali regionu pomorskiego podzieliło się swoim refleksjami, a najczęściej świadectwami z życia. Może dzisiaj tym bardziej warto te refleksje i świadectwa przekazać naszej młodzieży. Niejako wokół nas wyrosło i wyrasta pokolenie Jana Pawła II.

Jan Kulas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.