mat. prasowe

W związku z korzystnymi prognozami pogody zapadła decyzja o rozpoczęciu akcji saperów 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. W czwartek 19 marca, w godzinach 8.30-17.00, podczas rozminowania gdyńskiego portu obowiązywać będzie zakaz kąpieli w Zatoce Gdańskiej. Obejmie on wybrzeże na odcinku od Kosakowa do Gdańska-Brzeźna.

mat. prasowe
mat. prasowe

W trakcie badania dna (na zlecenie Zarządu Portu Morskiego w Gdyni) wykryto 5 min. 4 z nich znajdują się za falochronem, w okolicy wyjścia z portu. Jeden niewybuch umiejscowiony jest w basenie nr II gdyńskiego portu. Szacuje się, że każdy z nich waży około tony.

Operacja każdorazowo będzie polegać na podniesieniu miny z dna morskiego, transporcie na wyznaczone miejsce na Zatoce Gdańskiej i detonacji, na co zgodę wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku. Mina znajdująca się w basenie II zostanie wyprowadzona 29 marca głównym wyjściem z portu i także zdetonowana w wyznaczonym miejscu. Termin został wybrany nieprzypadkowo. Zazwyczaj w niedziele na terenie portu część zakładów jest nieczynnych lub działa w ograniczonym zakresie.

Prowadzący operację rozminowania, dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, wyznaczył 10-kilometrową strefę niebezpieczną dla osób kąpiących się, która obejmuje brzeg Zatoki Gdańskiej – od Kosakowa aż do Gdańska-Brzeźna. Dlatego niezbędne jest włączenie się w zabezpieczenie operacji Powiatu Puck i Gmin Gdynia, Sopot i Gdańsk. W każdym z dni operacji odpowiednie służby zabezpieczą tereny nadmorskie i plaże. W wyznaczonym czasie wstęp do wody będzie zakazany.

Saperzy określili, że promień rozrzutu odłamków wynosi 500 metrów. Natomiast fala uderzeniowa w przypadku ludzi to 200 metrów, w przypadku oszklenia budynków to 550m.  W związku z tym działania zabezpieczające nie przewidują ewakuacji mieszkańców z pobliskich budynków.

Głównym koordynatorem i osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo na wodzie jest dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. Działania związane z bezpieczeństwem na lądzie koordynuje Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta w Gdyni. Wywiezienie min odbywać się będzie w godzinach nie naruszających ruch promu Gdynia – Karlskrona.

W akcji weźmie udział około 60 saperów. O bezpieczeństwo na lądzie (teren Gdyni) zadba około 100 funkcjonariuszy straży miejskiej, straży pożarnej i policji. W godzinach 09.00 – 17.00 w tych dniach obowiązywać będzie zakaz kąpieli w Zatoce Gdańskiej i strefa brzegowa od gminy Kosakowo do Gdańska-Brzeźna będzie nadzorowana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.