fot. airport.gdynia.pl

Komisja Europejska zmieniła decyzję z 11 lutego 2014r. w sprawie lotniska Gdynia – Kosakowo. Komisja uznała, że niesłusznie nakazała zwrot pewnej części nakładów poniesionych na przebudowę lotniska. Zgodnie z treścią nowej decyzji, nie będą one podlegały zwrotowi, gdyż w ogóle nie stanowią pomocy publicznej.

fot. airport.gdynia.pl
fot. airport.gdynia.pl
W nowym dokumencie czytamy: „Podczas postępowania przed Sądem [mowa o postępowaniu przed Sądem Unii Europejskiej wszczętym ze skargi Miasta Gdyni – przyp. red.] stało się oczywiste, że pomoc, którą w decyzji 2014/883/UE uznano za niezgodną z rynkiem wewnętrznym, obejmuje pewne inwestycje, które (…) nie stanowią pomocy państwa. (…) Należy zatem cofnąć decyzję 2014/883/UE i zastąpić ją niniejszą decyzją”. Sprawa dotyczy tzw. wydatków na bezpieczeństwo. Warto przypomnieć, że miasto już od 2013 roku konsekwentnie podnosiło w korespondencji z KE, że wspomniane wydatki nie powinny być uznawane za pomoc; następnie wskazało na tę okoliczność w skardze kierowanej do Sądu Unii Europejskiej i w tym zakresie uzyskało oficjalne poparcie Rządu Rzeczpospolitej Polskiej.

Cofnięcie decyzji nie kończy postępowania w sprawie. Władze miasta wyrażają natomiast zadowolenie, że racjonalne argumenty po długim czasie spotkały się jednak ze zrozumieniem oraz mają nadzieję, że ta pozytywna wiadomość zapowiada dobrą atmosferę do rozmów z Komisją Europejską o rozwiązaniu problemu lotniska Gdynia–Kosakowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.