fot. platforma.org

Żłobki, klubiki dziecięce i dzienni opiekunowie. Od środy wystartował program „MALUCH na uczelni”. Szkoły wyższe mogą już składać wnioski o dofinansowanie na utworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi lub na prowadzenie tych już istniejących.

fot. platforma.org
fot. platforma.org

Studenci, doktoranci i pracownicy akademiccy, którzy chcą łączyć naukę i pracę z rodzicielstwem, dostaną rządowe wsparcie. Program „MALUCH na uczelni” daje im szansę utworzenia przy szkołach wyższych miejsc opieki dla dzieci w wieku do lat trzech. Uczelnie będą mogły otrzymać dofinansowanie 80 proc. kosztów funkcjonowania działających żłobków, klubów dziecięcych lub dziennych opiekunów (ale nie więcej niż 400 zł na jedno dziecko miesięcznie) oraz 80% kosztów utworzenia nowego miejsca opieki (ale nie więcej niż 5 tys. zł na jedno miejsce). To wszystko stało się możliwe dzięki osobistemu zaangażowaniu minister nauki prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej, która jesienią ubiegłego roku odpowiedziała na apel studentów.

– Dużo młodych osób studiuje, a jednocześnie chce założyć rodzinę. Uczelnie powinny być do tego przystosowane – mówi minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska. Studenci idąc na wykłady, kolokwia czy egzaminy potrzebują opieki dla swoich dzieci. Wielu z nich studiuje poza rodzinnym miastem. Nie ma w pobliżu osób, które mogłyby im pomóc.

Według szacunków resortu nauki tylko kilkanaście uczelni w Polsce zapewnia opiekę nad dziećmi. Przyuczelniane żłobki, które już istnieją często są jedynie do dyspozycji pracowników, a nie studentów czy młodych pracowników naukowych. Resort nauki chce to zmienić i pokazać, że uczelnie powinny być miejscem przyjaznym rodzinie. Rektorzy nie muszą od razu tworzyć tradycyjnego żłobka. Mogą zaaranżować małą przestrzeń w ramach przytulnego klubiku dziecięcego. Na takie rozwiązania stać większość z nich.

– Brak żłobków na uczelniach to nie jedyny problem studentów czy pracowników akademickich będących rodzicami. – To także nieprzyjazne, nieelastyczne regulaminy studiów, brak pomieszczeń dla przewijania dzieci czy niechęć wobec karmiących matek. Młodzi rodzice nie mają możliwości swobodnego wyboru grup w których będą mieli zajęcia – mówi Lena Kolarska-Bobińska. W związku z tym MNiSW zachęca uczelnie do tworzenia klimatu przyjaznego rodzinie i aktywnie promujemy na uczelniach podejście study life balance. Wysłaliśmy w tej sprawie list do rektorów. Uczelnie zostały też poproszone o uzupełnienie ankiety, w której pytaliśmy ich np. czy i w jaki sposób zapewniają wsparcie rodzicom małych dzieci – dodaje minister.

Na apel ministerstwa odpowiedziało prawie 70 szkół wyższych. Jak wynika z nadesłanych odpowiedzi większość uczelni nie ma wyspecjalizowanych komórek, ani rozwiązań wspierających młodych rodziców. Wśród uczelni są też i takie, które pomagają swoim studentom i doktorantom: umożliwiają swobodny dobór grup czy elastyczne dopasowanie godzin zajęć czy egzaminów. Wciąż są one w mniejszości. Program „MALUCH na uczelni” ma to zmienić.

Ogłoszenie o konkursie

5 kroków do „MALUCHA na uczelni”

Co?
Pieniądze na żłobki, klubiki i opiekunów dziennych na uczelniach. W 2015 roku budżet na MALUCHA na uczelni to 11 mln zł.

Kto?
O środki z MALUCHA mogą ubiegać się wszystkie uczelnie. Szkoły wyższe, które nie zdecydują na założenie żłobka, mogą zlecić opiekę nad dziećmi studentów, doktorantów czy pracowników innym podmiotom

Gdzie?
Wnioski konkursowe uczelnie powinny składać w urzędach wojewódzkich.

Kiedy?
Uczelnie mają cztery tygodnie na złożenie prawidłowo wypełnionych wniosków konkursowych. Termin składania wniosków upływa 11 marca.

Jak?
Środki z „MALUCHA” można przeznaczyć m.in. na remont lub wyposażenie pomieszczeń, w których będą działały żłobki czy klubiki, na pokrycie kosztów zatrudnienia opiekuna dziennego, naboru dzieci oraz ubezpieczeń personelu.

Program „MALUCH na uczelni” to wspólne działanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS). Program „MALUCH na uczelni” składa się z dwóch części: nowego modułu „Maluch na uczelni” (moduł 4.) uruchomionego w ramach resortowego programu MALUCH (MPiPS) oraz działań promocyjnych na rzecz tworzenia przyjaznego rodzinie klimatu w środowisku akademickim (MNiSW).

Moduł 4 „MALUCH na uczelni” przeznaczony jest dla szkół wyższych (oraz podmiotów współpracujących z uczelniami), które prowadzą lub tworzą miejsca opieki nad dziećmi na uczelniach. Będą mogły otrzymać dofinansowanie 80% kosztów funkcjonowania działających żłobków, klubów dziecięcych lub dziennych opiekunów (ale nie więcej niż 400 zł na 1 dziecko miesięcznie) oraz 80% kosztów utworzenia nowego miejsca opieki (ale nie więcej niż 5 000 zł na 1 miejsce).

Tylko w tym roku w ramach programu „MALUCH” 11 mln zł trafi do uczelni, które same założą i poprowadzą żłobki, klubiki dziecięce lub zatrudnią opiekuna dziennego. Szkoły wyższe, które nie zdecydują się na założenie żłobka będą mogły zlecić zapewnienie opieki nad dziećmi studentów i pracowników podmiotom zewnętrznym tj. fundacjom, stowarzyszeniom czy placówkom samorządowym z którymi podpiszą stosowne umowy.

Środki pozyskane z „MALUCHA” uczelnie mogą przeznaczyć na remont lub wyposażenie pomieszczeń (np. zabawki, meble), w których będą działały żłobki czy klubiki. Ponadto mogą z nich opłacić zatrudnienie opiekuna dziennego. Dofinansowanie pokryje też koszty naboru dzieci, szkolenia, naboru i ubezpieczeń personelu, certyfikacji i pozwoleń. Pieniądze z programu można również wykorzystać na opłatę za szkolenie i ubezpieczenie wolontariuszy.

W ramach programu przeprowadzona zostanie kampania informacyjna na uczelniach dotycząca sposobów godzenia nauki i pracy badawczej i rodziny oraz uruchomione zostanie finansowe wsparcie na tworzenie miejsc opieki na uczelniach. W trakcie szkoleń i warsztatów pracownicy uczelni i studenci dowiedzą się jak można ułatwić łączenie nauki i pracy badawczej z wychowaniem dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.