fot. facebook / Akademickie Koło Kaszubskie

Dla tych wszystkich, których sprawy kaszubskie przyprawiają o szybsze bicie serca studenci zaproponowali rozpoczęcie nowej przygody w życiu poprzez utworzenie Akademickiego Koła Kaszubskiego. We wczorajszym spotkaniu założycielskim uczestniczył Kazimierz Kleina, senator i jednocześnie przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego.

fot. facebook / Akademickie Koło Kaszubskie
fot. facebook / Akademickie Koło Kaszubskie

W murach akademii na wczorajszym spotkaniu koło rozpoczęło swoją działalność. Do czasu ukonstytuowaniu się władz, jak zapowiadają organizatorzy Koła, obowiązki prezesa będzie sprawował student historii Kamil Bierka, który był inicjatorem utworzenia Akademickiego Koła Kaszubskiego. Wybór władz Koła odbędzie się tuż po sesji egzaminacyjnej. Opiekunem Koła została dr hab. Adela Kuik-Kalinowska, wybitna znawczyni spraw kaszubskich.

– Cieszę się, że młodzi ludzie potrafią łączyć się we wspólnoty i utworzyli Akademickie Koło Kaszubskie, które będzie propagowało sprawy kaszubskie i sprawy całego regionu – mówił senator Kleina.

W spotkaniu uczestniczyła także Karolina Keler, wieloletnia prezeska Kaszubskiego Klubu Studenckiego „Tatczëzna” na Akademii Pomorskiej w Słupsku.

– Jest mi niezmiernie miło, że mogę uczestniczyć w spotkaniu założycielskim Akademickiego Koła Kaszubskiego. Cieszę się, że działalność została ponownie reaktywowana. Członkowie Koła zawsze mogą liczyć na moją pomoc – mówiła Karolina Keler.

Głos zabrał także Kamil Bierka, inicjator utworzenia Koła.

– Zdecydowałem się na utworzenie Koła dlatego, że sprawy kaszubskie są mi bliskie. Zawsze interesowałem się historią Kaszub i tradycjami regionu. Chcę w ten sposób także zaciekawić innych studentów, których na Akademii Pomorskiej jest mnóstwo – mówił Kamil Bierka, inicjator utworzenia Akademickiego Koła Kaszubskiego.

Członkowie Akademickiego Koła Kaszubskiego chcą poznawać język kaszubski, tradycję, literaturę, a także organizować i wspierać inicjatywy kaszubskie na innych uczelniach czy też stowarzyszeniach.

O wszelkich inicjatywach Akademickiego Koła Kaszubskiego będziemy informowali na bieżąco. Znajdziesz ich na facebooku: Akademickie Koło Kaszubskie

Gratulujemy inicjatywy.

Redakcja Gazety Kaszubskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.