W mijającym roku 2014 roku naprawdę dużo się działo. To na pewno nie był rok nudny, ani przeciętny. Ogólny bilans wydaje się być wyraźnie pozytywny. Z nowym rokiem wielkie dobro i nadzieja dla świata popłynęła z Watykanu. A wszystko za sprawą pontyfikatu papieża Franciszka I. Jego ewangeliczne nauki, skromność i służebność, zyskują coraz większą akceptację. Doczekaliśmy się też szczęśliwego finału procesu kanonizacyjnego Polaka Tysiąclecia. Jan Paweł II został kanonizowany w pięknym stylu w 9. rocznicę śmierci. A jak wiadomo, papież Franciszek I wyszedł ze szkoły kardynałów Papieża-Polaka.

Z kolei Unia Europejska weszła w proces bardziej pogłębionej integracji z uwagi na zagrożenie pokoju na naszym kontynencie. Na szczęście Europa i świat starają się bardziej skutecznie pomóc Ukrainie. Rosja nie może liczyć na reaktywację polityki monachijskiej z 1938 roku. W Australii na szczycie najwyżej rozwiniętych państw świata, pokazano Rosji jej miejsce w szeregu demokratycznych społeczności. Było to najbardziej wyraziste moralne veto wobec agresywnej polityki Rosji prezydenta Putina. Stopniowo sankcje zachodnie dają się Rosji we znaki. W roku 2014 przeżyliśmy dwie kampanie wyborcze. W unii Europejskiej Polacy objęli kilka bardzo wysokich stanowisk. Donalda Tuska wybrano Przewodniczącym Rady Europejskiej, czyli Prezydentem Europy. Z kolei Elżbieta Bieńkowska została wpływowym komisarzem ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Jerzy Buzek został wybrany przewodniczącym jednej z najważniejszych komisji w Parlamencie Europejskim tj. przewodniczącym Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. W Warszawie powstał nowy rząd polski pod przewodnictwem Ewy Kopacz. Jego powstanie wiąże się z dalszą polityczną konsolidacją w ramach PO. Prezydent RP Bronisław Komorowski stoi konsekwentnie na straży zgodnej i sprawnej państwowej władzy wykonawczej. Zgoda buduje. Dnia 4 czerwca 2014 roku świętowaliśmy odzyskanie wolności i demokracji w Polsce. Warto przy okazji pamiętać, że polski przykład, polska droga („Solidarność”, okrągły stół, wybory parlamentarne) – doprowadziły do zwycięstwa wolności w Europie Środkowo-Wschodniej.

Nie brakowało w roku 2014 zjawisk negatywnych i kompromitacji pewnych polityków. W mediach centralnych były eksponowane tzw. afera podsłuchowa i ekscesy związane z niektórymi politykami. Opinia publiczna pokazała, że w państwie demokratycznym nie ma tolerancji dla podsłuchiwania polityków, czy też obywateli w ogóle. Nie ma także pobłażania dla polityków nadużywających swojego stanowiska dla zawłaszczania publicznych pieniędzy. Afera madrycka posłów PiS pokazała, że od polityków oczekuje się osobistej moralności i przyzwoitości. W sferze gospodarczej roku 2014 zaobserwowaliśmy umiarkowany wzrost PKB. Mamy prawo oczekiwać dalszej poprawy europejskiej ekonomii. W kontekście kolejnej 33. rocznicy stanu wojennego (13 grudnia 1981 roku) nie do zaakceptowania były marsze i demonstracje ws. wolności i jakości polskiej demokracji. Albowiem stan wojenny był zamachem na polską i w dodatku wtedy ograniczoną wolność. Z kolei ci z organizatorów tzw. marszu wolności, którzy pomawiali innych polityków, używali wobec nich niegodziwych epitetów, formułowali fałszywe oskarżenia, powinni liczyć się z odpowiedzialnością prawną.

Podsumowując. Zatem duże i niezwykle różnorakie zjawiska oraz wydarzenia miały miejsce w 2014 roku. Wśród nich wyróżniam pięć największych wydarzeń: 1. Wiatr nadziei z Watykanu papieża Franciszka oraz kanonizacja Jana Pawła II, 2. 25. lecie odzyskania wolności i demokracji w Polsce, 3. Wybór Donalda Tuska na Prezydenta Europy, 4. Powstanie rządu Ewy Kopacz, 5. Wybory samorządowe i stabilizacja demokracji lokalnej.

Jan Kulas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.