fot. ZKP Cewice

4 listopada uczniowie szkół podstawowych gminy Cewice wraz z opiekunami wyjechali do Doliny Jadwigi. Wycieczka była nagrodą za udział w IV Gminnym Konkursie Wiedzy o Kaszubach dla klas IV – VI.

fot. ZKP Cewice
fot. ZKP Cewice

W tej malutkiej kaszubskiej miejscowości, w gospodarstwie agroturystycznym wzięli udział w zajęciach edukacyjnych.  Program był bardzo bogaty. Dzieci wysłuchały legendy kaszubskie opowiadane przez panią Gabrielę Tesmer, zapoznały się z zagrodą rolniczą, przygotowały kluseczki do zupy ziemniaczanej, piekły bułeczki i jadły plińce. Odbyły również wycieczkę AGROBUSEM do lasu, gdzie spotkały Borową Ciotkę z kuferkiem słodyczy. Szczególnie interesujące były warsztaty z kaszubszczyzny prowadzone przez kapelę „ Bas” z Sierakowic. Członkowie kapeli, państwo Klasa opowiadali uczniom o historii Kaszub, zwyczajach i legendach, naszym języku, pieśniach i tańcach. Dzieci słuchały i śpiewały wspólnie z kapelą różne piosenki biesiadne w języku kaszubskim, grały na burczybasie i diabelskich skrzypcach, tańczyły, układały puzzle ze wzorami kaszubskimi.

Na zakończenie wszyscy udali się autokarem do restauracji Kameleon w Puzdrowie na przepyszny obiad. Zadowolone miny uczestników, pozwalają twierdzić, że wycieczka była bardzo udana.

Konkurs został dofinansowany ze środków Gminy Cewice w  ramach powierzonego do realizacji zadania publicznego  „Pielęgnowanie tradycji, dóbr kultury i promowanie kultury społeczności gminy Cewice”. Patronat medialny nad konkursem objęła Gazeta Kaszubska.

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.