wikipedia.org

Kartuzy będą miały nowy dworzec PKP. W grę wchodzi remont starego budynku lub jego zburzenie i zbudowanie nowego od podstaw. Trwa opracowywanie koncepcji.

wikipedia.org
wikipedia.org

Z uwagi na zły stan techniczny dworca kolejowego w Kartuzach koszt jego remontu lub rozebrania i ponownej odbudowy jest podobny, stąd rozważania nad jego całkowitą zmianą. Według radnych rozbiór dworca i jego budowa jest lepszą alternatywą. Na wniosek burmistrz Kartuz, Mirosławy Lehman w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie radnych z przedstawicielami firmy Studium w celu omówienia pierwszego etapu prac projektowych dla modernizacji dworca kolejowego w Kartuzach wraz z otoczeniem.

Podczas spotkania zostały przedstawione dwie koncepcje architektoniczne. W obu wariantach projektu wnętrza na parterze dominują strefy pasażera wraz z zapleczem (kasy, ochrona, itp.) oraz pomieszczenia komercyjne. Obie koncepcje zakładają też przeznaczenie znacznej części powierzchni piętra na urządzenie mediateki. Dodatkowo pierwszy wariant zakłada rozbudowanie klatki schodowej. Radni byli zgodni co do tego, że w obiekcie powinien funkcjonować punkt informacji turystycznej, kawiarnia oraz punkt z pamiątkami kaszubskimi.

Bardziej odmienne są koncepcje wizerunku dworca. Pierwsza opiera się  na wykorzystaniu muru pruskiego. Ma w sobie jednak nowoczesne elementy, takie jak światła ze szkła mlecznego inspirowane koronką. Natomiast druga koncepcja związana jest z wizerunkiem dworca z początku ubiegłego wieku.

Żywa dyskusja na temat obu opcji pokazała dobre i złe strony projektów. Efektem była prośba do pracowników firmy Studium o opracowanie kolejnej koncepcji, która zawierałaby zalety obu przedstawionych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.