Pokazem cyfrowo odnowionego i ponownie zmontowanego filmu „Potop Redivivus” Jerzego Hoffmana zainaugurowany został 15 września 39. Festiwal Filmowy w Gdyni. Do tego między innymi nowe sekcje, nowy dyrektor artystyczny oraz nowa, oryginalna statuetka – największe wydarzenie w polskiej kinematografii potrwa do soboty, 20 września.

Filmy zaprezentowane w Konkursie Głównym powalczą o Złote Lwy, które w 2014 roku zmieniają swój kształt. Nowa statuetka, która na kolejne lata stanie się symbolem i Festiwalu, i polskiego kina, wyszła spod ręki wybitnego artysty Pawła Althamera.
Polscy twórcy filmowi będą ubiegać się o 18 nagród regulaminowych i kilkanaście pozaregulaminowych. Studenci i absolwenci szkół filmowych w ramach Konkursu Młodego Kina powalczą o dwie nagrody. Swoje laury przyzna także publiczność, która wybierze najlepszy film z sekcji „Inne spojrzenie” oraz przyzna nagrodę w Przeglądzie Polskiego Kina Niezależnego.
Na bogaty program pokazów pozakonkursowych składa się aż 15 sekcji tematycznych. W programie imprez towarzyszących znalazło się kilkadziesiąt znaczących wydarzeń, adresowanych zarówno do branży, jak i do kinomanów, uczestników Festiwalu czy mieszkańców Gdyni. W katalogu Festiwalu znajdziemy m.in.: kilkanaście różnego rodzaju spotkań, sympozjów, wykładów, tematycznych spotkań prasowych, warsztatów i masterclassów, pięć wystaw tematycznych, sześć spotkań literackich lub promocji książek, trzy koncerty, dwa konkursy i szereg innych wydarzeń edukacyjnych oraz środowiskowych. Festiwal Filmowy w Gdyni od samego początku (1974 r. – wówczas jeszcze jako Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku) jest nie tylko określonym w regulaminie „konkursowym przeglądem polskiej fabularnej twórczości kinowej”, ale także miejscem dyskusji o polskim filmie i potężnym narzędziem upowszechniania kultury filmowej w Polsce. W ciągu ostatnich dwóch dekad wzmocnił się ten właśnie aspekt Festiwalu, stąd tak bogaty program imprez towarzyszących z zakresu edukacji i kultury filmowej oraz współczesnego przemysłu audiowizualnego.
Festiwal Filmowy w liczbach:
13 filmów w Konkursie Głównym, w tym 6 premier
4 filmy w sekcji „Inne spojrzenie”
25 filmów w Konkursie Młodego Kina
12 filmów w Przeglądzie Polskiego Kina Niezależnego
6 zrekonstruowanych cyfrowo filmów w sekcji „Czysta klasyka”
4 polskie filmy przedwojenne (sekcja „Skarby kina przedwojennego”)
4 filmowe portrety Warszawy (sekcja „Warszawa. Portret miasta”)
5 spektakli w ramach sekcji „Kinoteatr”
3 pokazy specjalne
3 filmy HBO (sekcja „Wieczory filmowe HBO”)
9 filmów Janusza Nasfetera, w tym 5 długich metraży i 4 krótkie (sekcja „Klasycy mniej znani. Janusz Nasfeter: Dramaty małe i duże”)
12 polskich horrorów (sekcja „Archiwum grozy”)
3 filmy w ramach sekcji „Filmy z Gdyni”
2 portrety bohaterów wojennych („Polscy bohaterowie wojenni –porównanie projektów”)
4 pokazy z cyklu „Polonica”, łącznie 12 filmów
3 filmy duńskie (sekcja „Zbliżenie: Dania”)
4 filmy z festiwalu „T-Mobile Nowe Horyzonty” (sekcja „Na horyzoncie”)
4 seanse na plaży (sekcja „Plener filmowy – film od morza”)
2 pokazy z audiodeskrypcją (sekcja „Pokazy z audiodeskrypcją i w języku migowym”)
10 pełnometrażowych filmów fabularnych i 27 krótkich animacji dla dzieci i młodzieży (sekcja „Gdynia Dzieciom”)
1 film otwarcia („Potop Redivivus”)