W poniedziałek, 15 września do Lęborka przyjedzie Atomowy Autobus. Uczniowie oraz mieszkańcy będą mogli poznać tajniki funkcjonowania elektrowni jądrowej.

Głównym celem projektu jest dotarcie do lokalnych społeczności i przekazanie rzetelnych informacji na temat pokojowego wykorzystania energii jądrowej w kontekście rządowego programu budowy elektrowni atomowej w Polsce.
„Atomowy Autobus” to mobilne centrum informacyjne, wyposażone w szereg pomocy dydaktycznych (sprzęt audiowizualny, obiekty i urządzenia demonstracyjne oraz mini-laboratorium atomistyki). Pracownicy Fundacji podzielą się informacjami na temat m.in. ochrony radiologicznej, istoty promieniotwórczości, stosowanych technologii budowy reaktorów i systemów zabezpieczeń oraz kosztów budowy przyszłej elektrowni jądrowej przy uwzględnieniu aspektów środowiskowych. Przeprowadzą również ciekawe pokazy i doświadczenia z zakresu fizyki jądrowej oraz ochrony radiologicznej, a także zademonstrują działanie typowej elektrowni jądrowej za pomocą specjalnie przygotowanych modeli i makiet.
Przeprowadzona będzie również prelekcja-seminarium skierowane do młodzieży szkolnej. Tym razem został przygotowany specjalny 45-minutowy wykład dla uczniów pt. „Energetyka jądrowa w Polsce?” – podczas którego omówiona zostanie zasada działania reaktora jądrowego, zagadnienia bezpieczeństwa jądrowego oraz postępowania wypalonym paliwem jądrowym. Najważniejszą jednak kwestią będzie odpowiedź na pytanie, dlaczego wdrażamy energetykę jądrową w Polsce.
Tegoroczna edycja jest już czwartą z kolei organizowaną przez Fundację Forum Atomowe. Podczas trzech poprzednich edycji projektu „Atomowy Autobus” przejechał ponad 8000 km i odwiedził 36 miast, a w nich: uniwersytety, szkoły i instytucje publiczne. Atomowe laboratorium odwiedziło dotychczas ponad 10 000 osób.
Atomowy Autobus przyjedzie do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Lęborku.
Atomowe lobby robi wszystko, by lansować energetykę atomową, niebezpieczną dla otoczenia i kosztowną w budowie. W państwach, które dość późno zreflektowały się, likwiduje się elektrownie atomowe i przechodzi się na inne sposoby uzyskiwania energii.” Zacofanym Polakom”, którzy pamiętają Czarnobyl, a ostatnio potężną katastrofę elektrowni atomowej w Japonii, zachodnie (francuskie) lobby, wspierane przez polskich naukowców (?), którym „pieniądze nie śmierdzą”, lansuje coś, z czego już nie chcą korzystać państwa zachodnie, myślące racjonalnie. Mimo, że ze swymi rewelacjami. lobby wychodzi do młodzieży, efekt chyba będzie nijaki. Przecież, jeszcze w czasach PRL-u, mniej świadomi, bo mniej wykształceni ludzie, nie chcieli elektrowni atomowej w Żarnowcu. Czy dlatego, że elektrownia miała być produkcji radzieckiej? Nie! Po prostu, nie potrzeba żadnej elektrowni jądrowej, stanowiącej potencjalne niebezpieczeństwo, z powodu samej instalacji i problemu utylizacji odpadów atomowych.