fot. Centrum Prasowe PAP (piramida holograficzna)

W poniedziałek, 15 września do Lęborka przyjedzie Atomowy Autobus. Uczniowie oraz mieszkańcy będą mogli poznać tajniki funkcjonowania elektrowni jądrowej.

fot. Centrum Prasowe PAP (piramida holograficzna)
fot. Centrum Prasowe PAP (piramida holograficzna)

Głównym celem projektu jest dotarcie do lokalnych społeczności i przekazanie rzetelnych informacji na temat pokojowego wykorzystania energii jądrowej w kontekście rządowego programu budowy elektrowni atomowej w Polsce.

„Atomowy Autobus” to mobilne centrum informacyjne, wyposażone w szereg pomocy dydaktycznych (sprzęt audiowizualny, obiekty i urządzenia demonstracyjne oraz mini-laboratorium atomistyki). Pracownicy Fundacji podzielą się informacjami na temat m.in. ochrony radiologicznej, istoty promieniotwórczości, stosowanych technologii budowy reaktorów i systemów zabezpieczeń oraz kosztów budowy przyszłej elektrowni jądrowej przy uwzględnieniu aspektów środowiskowych. Przeprowadzą również ciekawe pokazy i doświadczenia z zakresu fizyki jądrowej oraz ochrony radiologicznej, a także zademonstrują działanie typowej elektrowni jądrowej za pomocą specjalnie przygotowanych modeli i makiet.

Przeprowadzona będzie również prelekcja-seminarium skierowane do młodzieży szkolnej.  Tym razem został przygotowany specjalny 45-minutowy wykład dla uczniów pt. „Energetyka jądrowa w Polsce?” – podczas którego omówiona zostanie zasada działania reaktora jądrowego, zagadnienia bezpieczeństwa jądrowego oraz postępowania wypalonym paliwem jądrowym. Najważniejszą jednak kwestią będzie odpowiedź na pytanie, dlaczego wdrażamy energetykę jądrową w Polsce.

Tegoroczna edycja jest już czwartą z kolei organizowaną przez Fundację Forum Atomowe. Podczas trzech poprzednich edycji projektu „Atomowy Autobus” przejechał ponad 8000 km i odwiedził 36 miast, a w nich: uniwersytety, szkoły i instytucje publiczne. Atomowe laboratorium odwiedziło dotychczas ponad 10 000 osób.

Atomowy Autobus przyjedzie do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Lęborku.

1 KOMENTARZ

  1. Atomowe lobby robi wszystko, by lansować energetykę atomową, niebezpieczną dla otoczenia i kosztowną w budowie. W państwach, które dość późno zreflektowały się, likwiduje się elektrownie atomowe i przechodzi się na inne sposoby uzyskiwania energii.” Zacofanym Polakom”, którzy pamiętają Czarnobyl, a ostatnio potężną katastrofę elektrowni atomowej w Japonii, zachodnie (francuskie) lobby, wspierane przez polskich naukowców (?), którym „pieniądze nie śmierdzą”, lansuje coś, z czego już nie chcą korzystać państwa zachodnie, myślące racjonalnie. Mimo, że ze swymi rewelacjami. lobby wychodzi do młodzieży, efekt chyba będzie nijaki. Przecież, jeszcze w czasach PRL-u, mniej świadomi, bo mniej wykształceni ludzie, nie chcieli elektrowni atomowej w Żarnowcu. Czy dlatego, że elektrownia miała być produkcji radzieckiej? Nie! Po prostu, nie potrzeba żadnej elektrowni jądrowej, stanowiącej potencjalne niebezpieczeństwo, z powodu samej instalacji i problemu utylizacji odpadów atomowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.