mat. prasowe

W dniach 15-20 września odbędzie się 39. Festiwal Filmowy w Gdyni. Celem imprezy jest promocja polskiej sztuki filmowej w kraju i za granicą, a także wyróżnienie najlepszych filmów fabularnych oraz ich twórców.

mat. prasowe
mat. prasowe

Na program Festiwalu Filmowego w Gdyni składają się: Konkurs Główny, Konkurs Młodego Kina, Przegląd Polskiego Kina Niezależnego oraz liczne sekcje pozakonkursowe, wydarzenia towarzyszące, specjalne i branżowe, pokazy specjalne i trzy uroczyste gale.

Filmy zaprezentowane w Konkursie Głównym powalczą o Złote Lwy, które w 2014 roku zmieniają swój kształt. Nowa statuetka, która na kolejne lata stanie się symbolem i Festiwalu, i polskiego kina, wyszła spod ręki wybitnego artysty Pawła Althamera.

Polscy twórcy filmowi będą ubiegać się o 18 nagród regulaminowych i kilkanaście pozaregulaminowych. Studenci i absolwenci szkół filmowych w ramach Konkursu Młodego Kina powalczą o dwie nagrody. Swoje laury przyzna także publiczność, która wybierze najlepszy film z sekcji „Inne spojrzenie” oraz przyzna nagrodę w Przeglądzie Polskiego Kina Niezależnego.

Na bogaty program pokazów pozakonkursowych składa się aż 15 sekcji tematycznych. W programie imprez towarzyszących znalazło się kilkadziesiąt znaczących wydarzeń, adresowanych zarówno do branży, jak i do kinomanów, uczestników Festiwalu czy mieszkańców Gdyni. W katalogu Festiwalu znajdziemy m.in.: kilkanaście różnego rodzaju spotkań, sympozjów, wykładów, tematycznych spotkań prasowych, warsztatów i masterclassów, pięć wystaw tematycznych, sześć spotkań literackich lub promocji książek, trzy koncerty, dwa konkursy i szereg innych wydarzeń edukacyjnych oraz środowiskowych. Festiwal Filmowy w Gdyni od samego początku (1974 r. – wówczas jeszcze jako Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku) jest nie tylko określonym w regulaminie „konkursowym przeglądem polskiej fabularnej twórczości kinowej”, ale także miejscem dyskusji o polskim filmie i potężnym narzędziem upowszechniania kultury filmowej w Polsce. W ciągu ostatnich dwóch dekad wzmocnił się ten właśnie aspekt Festiwalu, stąd tak bogaty program imprez towarzyszących z zakresu edukacji i kultury filmowej oraz współczesnego przemysłu audiowizualnego.

Filmy „Powstanie Warszawskie”, „Potop Redivivus” Jerzego Hoffmana, oraz „Strefa nagości” Urszuli Antoniak – zostaną uhonorowane pokazami specjalnymi. Każdy z tych trzech filmów jest na swój sposób unikalny, stąd formuła pokazu specjalnego. „Powstanie warszawskie” stanowi jedyny w swoim rodzaju eksperyment techniczny i narracyjny, łączący materiał dokumentalny z inscenizacją za pomocą dialogu. Polsko-holenderska koprodukcja Urszuli Antoniak to odważna próba opowiadania wyłącznie dźwiękiem i obrazem, niemal bez użycia słów. „Potop Redivivus” to powrót po czterdziestu latach pierwszego laureata Złotych Lwów, w olśniewającej i nowej jakości obrazu, a także w nowo zmontowanej, skróconej wersji. Każdych z tych pokazów będzie miał specjalny charakter: „Potop Redivivus” otworzy Festiwal, pokazowi „Powstania…” będzie towarzyszyć uhonorowanie powstańczych operatorów poprzez umieszczenie specjalnej tablicy w powstającym właśnie Gdyńskim Centrum Filmowym, a po pokazie „Strefy nagości” odbędzie się spotkanie z Urszulą Antoniak i montażystką Milenią Fiedler, prowadzone przez krytyka Sebastiana Smolińskiego. W ramach pokazów specjalnych obejrzymy film nominowanego do Oscara polskiego dokumentalisty Andrzeja Celińskiego „Kabaret śmierci”- będzie to polska premiera filmu a także cykl filmów z pogranicza sztuk wizualnych w ramach projekcji „Kino artystów”.

Od tego roku impreza nosi nazwę: Festiwal Filmowy w Gdyni. Zmieniło się logo i design, których autorem jest Marcin Władyka; wiosną 2014 roku ruszyła nowa strona internetowa wydarzenia. Centrum Festiwalowym pozostaje Teatr Muzyczny, większość pokazów (w tym prasowe i dla publiczności) oraz wydarzeń towarzyszących odbywać się będzie w Multikinie i Centrum Gdynia Waterfront (d. Gemini), które pełnić będzie funkcję m.in. jednej z centralnych lokalizacji Festiwalu Filmowego w Gdyni.

W 2014 roku ogromna sekcja „Gdynia Dzieciom” po raz pierwszy zorganizowana zostanie w przyjaznych wnętrzach gdyńskiego kina Helios. Znacznie większe zmiany czekają nas w kolejnych latach, gdy tuż koło Teatru Muzycznego stanie budynek Gdyńskiego Centrum Filmowego, które pełnić będzie funkcję m.in. jednej z centralnych lokalizacji Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Festiwal Filmowy w liczbach:

13 filmów w Konkursie Głównym, w tym 6 premier
4 filmy w sekcji „Inne spojrzenie”
25 filmów w Konkursie Młodego Kina
12 filmów w Przeglądzie Polskiego Kina Niezależnego
6 zrekonstruowanych cyfrowo filmów w sekcji „Czysta klasyka”
4 polskie filmy przedwojenne (sekcja „Skarby kina przedwojennego”)
4 filmowe portrety Warszawy (sekcja „Warszawa. Portret miasta”)
5 spektakli w ramach sekcji „Kinoteatr”
3 pokazy specjalne
3 filmy HBO (sekcja „Wieczory filmowe HBO”)
9 filmów Janusza Nasfetera, w tym 5 długich metraży i 4 krótkie (sekcja „Klasycy mniej znani. Janusz Nasfeter: Dramaty małe i duże”)
12 polskich horrorów (sekcja „Archiwum grozy”)
3 filmy w ramach sekcji „Filmy z Gdyni”
2 portrety bohaterów wojennych („Polscy bohaterowie wojenni –porównanie projektów”)
4 pokazy z cyklu „Polonica”, łącznie 12 filmów
3 filmy duńskie (sekcja „Zbliżenie: Dania”)
4 filmy z festiwalu „T-Mobile Nowe Horyzonty” (sekcja „Na horyzoncie”)
4 seanse na plaży (sekcja „Plener filmowy – film od morza”)
2 pokazy z audiodeskrypcją (sekcja „Pokazy z audiodeskrypcją i w języku migowym”)
10 pełnometrażowych filmów fabularnych i 27 krótkich animacji dla dzieci i młodzieży (sekcja „Gdynia Dzieciom”)
1 film otwarcia („Potop Redivivus”)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.