FOt. GDDKiA

Nowy rok przyniósł wiele zmian także w przepisach ruchu drogowego. Zmieniły się dopuszczalne prędkości. Uregulowano też kwestię fotoradarów. Warto się z nimi zapoznać, zanim wyruszymy w drogę.

Od nowego roku samochody osobowe, motocykle i samochody ciężarowe o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t. po drogach ekspresowych i autostradach mogą jeździć szybciej. Prędkość na autostradzie wzrosła ze 130 na 140 km/h, zaś na drodze ekspresowej ze 110 na 120 km/h. Nie zmieniły się natomiast prędkości na pozostałych typach dróg.

W związku z powyższym zmienił się również zakres bezkarnego przekraczania prędkości z 5 km/h na 10 km/h.

Fot. GDDKiA

Nowelizacja zakłada również, że z polskich dróg znikną atrapy fotoradarów, które teraz muszą być wyraźnie oznakowane i widoczne. Na drogach krajowych wszystkie tego typu urządzenia przejmie Inspekcja Transportu Drogowego. Do tej pory były one w posiadaniu Generalne Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Zmiany w przepisach wydłużyły także okres postępowania mandatowego z 30 do 180 dni. Celem tej zmiany jest odciążenie sądów grodzkich, gdzie trafiają liczne sprawy o niezapłacone mandaty.

Nowe przepisy drogowe wprowadzają podstawy do utworzenia systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym, w którym zdjęcia z fotoradarów przesyłane będą do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Być może zautomatyzowana sieć fotoradarów zacznie funkcjonować w Polsce już w najbliższe wakacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.