mat. prasowe

W piątek, 6 czerwca w Rumi, odlany w 2010 roku dzwon „Ksiądz Jerzy”, w czwartą rocznicę beatyfikacji swojego patrona księdza Jerzego Popiełuszki, zostanie poświęcony i po raz pierwszy zaprezentowany.

mat. prasowe
mat. prasowe

6 czerwca o godzinie 18.00 uroczystości rozpoczną się w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Rumi, gdzie zostanie odprawiona Msza Św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa Leszka Głodzia. Następnie zebrani przejdą na Plac Jana Pawła II. Tam odbędzie się uroczystość poświęcenia dzwonnicy oraz premiera dzwonu.

Dzwon został odlany w słynnej ludwisarni Felczyńskich w Przemyślu. Waży około 200 kg. Zostanie zawieszony na przygotowywanej obecnie dzwonnicy, która stanie nieopodal pomnika Papieża Jana Pawła II. Środki na sprawienie dzwonu dla upamiętnienia okrutnie zamęczonego w 1984 roku księdza Jerzego Popiełuszki pochodzą z ofiar mieszkańców Rumi i darczyńców spoza miasta.

19 października 1984 roku ksiądz Jerzy Popiełuszko wracając z Bydgoszczy, z parafii p.w. Świętych Polskich Braci Męczenników, na drodze do Torunia, wraz ze swoim kierowcom Waldemarem Chrostowskim zostali uprowadzeni przez funkcjonariuszy służby Bezpieczeństwa. Chrostowskiemu udało się uciec z kabiny samochodu, Popiełuszkę skrępowano i przewożono w bagażniku. 30 października z zalewu na Wiśle koło Włocławka wyłowiono jego zmaltretowane zwłoki. Ciało obciążone było workiem wypełnionym kamieniami. Ksiądz Jerzy Popiełuszko na szyi miał pętlę ze sznura, którego końce przywiązano do podkurczonych z tyłu nóg. W ten sposób przy próbie ich prostowania sznur naprężał się i pętla zaciskała się na szyi.

6 czerwca 2010 roku, po 26 latach od męczeńskiej śmierci, ksiądz Popiełuszko został beatyfikowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.