mat. prasowe

W Muzeum Stutthof w Sztutowie 9 maja odbędzie się otwarcie wystawy, poświęconej twórczości artysty rzeźbiarza Wiktora Tołkina.

mat. prasowe
mat. prasowe

Jest to pierwsza wystawa retrospektywna tego wielkiego artysty. Ma również charakter memorialny, ponieważ jej otwarcie zbiega się z rocznicą śmierci rzeźbiarza (07.05.2013). Wystawa w Muzeum Stutthof w Sztutowie jest również próbą pokazania procesu rodzenia się formy i jej związku z osobowością twórczą ukształtowaną w tak dramatycznych okolicznościach. Dlatego też wiele miejsca poświęcono inspiracjom, doświadczeniom, ideom i poglądom rzeźbiarza, które znalazły swoją materialną artykulację w modelach a potem w bryle rzeźby.

Wiktor Tołkin należał do odchodzącego już „pokolenia Kolumbów” – jego młodość przypada na okres okupacji. Działał w Szarych Szeregach a potem w AK, był więźniem KL Auschwitz i Sandbostel, walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie poświęcił się rzeźbie, w której znalazł remedium na pozostawione przez wojnę rany.

Kuratorem wystawy jest dr Magdalena Howorus-Czajka (Kulturoznawstwo Uniwersytetu Gdańskiego) oraz mgr Małgorzata Jarocka (ZSP w Gdyni).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.