W Gdańsku powstaje dom pomocy dorosłym autystom

10 kwietnia 2014r. | Drukuj

W czwartek w Gdańsku wmurowano kamień węgielny pod budowę Wspólnoty Domowej dla Dorosłych Osób z Autyzmem im. Arama Rybickiego. W uroczystościach udział wziął premier Donald Tusk.

Fot. M. Śmiarowski/KPRM

Fot. M. Śmiarowski/KPRM

Dom ten nazwany zostanie imieniem Arama Rybickiego, jednego z założycieli stowarzyszenia, ojca autystycznego dziecka i przewodniczącego parlamentarnej grupy do spraw autyzmu, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Ta pierwsza Wspólnota Domowa będzie pełniła także funkcje edukacyjne i będzie miejscem spotkań, konferencji, szkoleń i dyskusji na temat autyzmu i problemów z nim związanych.

– Dzisiaj czcimy pamięć wielu wspaniałych Polaków, którzy w tej katastrofie oddali swoje życie – powiedział premier w dniu 4. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Podczas uroczystości w Gdańsku premier wspominał Arama Rybickiego, jednego z założycieli Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym.

– Dziś zebraliśmy się w tym szczególnym miejscu, ponieważ wszyscy uparliśmy się, aby pamiątka po Aramie była pamiątką, która będzie przypominała nie tylko katastrofę i życie Arama, ale będzie pamiątką mobilizującą wszystkich ludzi dobrej woli, na rzecz tych, którzy potrzebują pomocy – powiedział premier w Gdańsku.

Szef rządu mówił o potrzebie budowy takich pomników. – Najważniejsze jest, abyśmy upamiętniając tę katastrofę myśleli o tym, co zrobić dobrego dla innych ludzi – zaznaczył Donald Tusk.  Dodał, że nic mądrzejszego i piękniejszego nie można było wymyślić, aby z tragedii jaka miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku wyjść mocniejszymi, jako wspólnota domowa, przyjaciół i wspólnota narodowa.

– Będziemy starali się, aby ten dom powstał możliwie szybko. Mam nadzieję, że to będzie pierwszy z wielu takich domów, których tak bardzo potrzeba. Będziemy nad tym pracowali, aby ludzie potrzebujący, ludzie dorośli z autyzmem nie czuli się nigdy sami – powiedział premier Tusk.

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym jest organizacją pożytku publicznego. Zostało założone w Gdańsku w 1991 roku, kiedy osoby z autyzmem nie były jeszcze objęte żadnymi formami pomocy. Stowarzyszenie zajmuje się pomaganiem osobom z autyzmem i ich rodzinom. Celem działań stowarzyszenia jest organizowanie systemu wsparcia dla osób z autyzmem od wczesnego dzieciństwa po wiek dojrzały.

Galeria

Fot. M. Śmiarowski/KPRM


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze