fot. Stowarzyszenie Niebieski Skarb

W środę 2 kwietnia rozpoczną się obchody I Światowego Dnia Autyzmu Powiatu Lęborskiego. Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb” z Lęborka przyłączy się w ten sposób do obchodów Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie. Wydarzenie uzyskało Patronat Starosty Lęborskiego i Burmistrza Miasta Lęborka.

fot. Stowarzyszenie Niebieski Skarb
fot. Stowarzyszenie Niebieski Skarb

W trzydniowych obchodach znalazł się – 2 kwietnia – Rodzinny Marsz dla autyzmu ulicą Staromiejską i Msza Św. w Sanktuarium św. Jakuba. Dzień później w kinie „Fregata” odbędzie się bezpłatny seans filmu fabularnego „Dziewczyna z szafy”, tematycznie związanego z funkcjonowaniem w społeczeństwie osób z zaburzeniami autystycznymi. Piątek – 4 kwietnia – to z kolei duża Konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” w auli „Mechanika”.

– Pragniemy, by nasze działania pogłębiły wrażliwość mieszkańców na problemy osób z zaburzeniami autystycznymi. Ta grupa społeczna często spotyka się  z brakiem zrozumienia i akceptacji ze strony otoczenia. Codzienne, zwykłe relacje międzyludzkie są utrudnione przez nietypowe zachowanie osób autystycznych – mówi prezes „Niebieskiego Skarbu” Agnieszka Pujsza-Pomorska. – Dzień Autyzmu ma być także lekcją tolerancji oraz pokazaniem, że wśród nas żyje wiele rodzin z tym problem. –

– Dane statystyczne pokazują, że rośnie odsetek dzieci, u których stwierdzono autyzm. Problem z roku na rok będzie narastał. Stąd też działania naszego Stowarzyszenia skupiającego blisko 50 rodziców, pedagogów, terapeutów, lekarzy i innych osób doświadczonych lub żywo zainteresowanych problemem zaburzeń autystycznych – wyjaśnia wiceprezes Stowarzyszenia Emilia Wolska.

Ewa Krzemińska z zarządu „Niebieskiego Skarbu” wierzy, że oprócz zaproponowanych przez Stowarzyszenie wydarzeń wiele osób podejmie 2 kwietnia własne inicjatywy solidarności z osobami autystycznymi. – Tradycją Dnia Autyzmu jest noszenie niebieskich wstążeczek, elementów ubioru w tym kolorze. Dotyczy to osób dorosłych, jak i dzieci.  Myślę, że z czasem takie symboliczne okazywanie wsparcia będzie coraz popularniejsze, a nasz niebieski Marsz dla autyzmu przyciągnie wiele osób.

Wydarzenia Światowego Dnia Autyzmu Powiatu Lęborskiego odbywają się dzięki dofinansowaniu ze środków Powiatu Lęborskiego, a wśród podmiotów współfinansujących lub współorganizujących jest Burmistrz Miasta Lęborka, Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”, Komitte Für Nothilfe z Limburga, Muzeum w Lęborku Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku oraz Wydawnictwo HARMONIA

Organizator – Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb” powstało 12 czerwca 2013r. Skupia w swoich szeregach prawie 50 osób: rodziny osób autystycznych, nauczycieli, pedagogów, terapeutów. Pod swoją opieką ma 25 osób z zdiagnozowanymi zaburzeniami autystycznymi, w większości w wieku szkolnym. Stowarzyszenie prowadzi regularne dyżury, organizuje wyjazdy integracyjne czy otwarte prelekcje specjalistów z tematyki związanej z autyzmem. „Niebieski Skarb” blisko współpracuje ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku, czego efektem były szkolenia dla rodziców i nauczycieli w październiku ub. r., w których uczestniczyło 60 osób. Więcej informacji o działalności Stowarzyszenia na www.niebieskiskarb.pl i facebook.com/niebieskiskarb.

Program Światowego Dnia Autyzmu Powiatu Lęborskiego

swiatowy_dzien_autyzmu_2014

2 kwietnia 2014  (środa)

 • g. 17  Marsz z okazji Światowego Dnia Autyzmu   (spotykamy się na ul. Staromiejskiej przy banku PKO BP)
 • g. 18  Msza Św. w intencji osób i rodzin dotkniętych problemem autyzmu (Sanktuarium św. Jakuba w Lęborku)
 • Wieczorem rozświetlamy budynek Muzeum przy ul. Młynarskiej na niebiesko!

3 kwietnia 2014 (czwartek)

 • g. 18  „Dziewczyna z szafy” film fabularny, reż. Bodo Kox, bezpłatny seans w kinie „Fregata” w Lęborku

4 kwietnia 2014 (piątek)

Konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” (sala audiowizualna Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku)

 • 14.00  Otwarcie i powitanie gości
 • 14.10-14.30  Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród konkursu na gazetkę szkolną Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam
 • 14.30-15.00  „Autyzm a zespół Aspergera” – Małgorzata Marszałek, certyfikowany terapeuta behawioralny, superwizor Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego  dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gdańsku
 • 15.00-15.30   „Nietypowe zabawki” – Magdalena Czerniak, pedagog specjalny w  Ośrodku Wczesnej Interwencji w Gdyni
 • 15.30-15.50  „Program Zrozumieć Autyzm oraz budowa Wspólnoty Domowej przez SPOA Gdańsk” – Leszek Bartoszewski, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku.
 • 15.50-16.10 Działalność i plany Stowarzyszenia Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb” – Agnieszka Pujsza-Pomorska, prezes
 • 16.10-16.25  Otwarcie przedszkola  przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lęborku – Danuta Rybak, dyrektor SOSW
 • 16.25-16.30 Zakończenie Konferencji

W trakcie Konferencji  Wydawnictwo HARMONIA przedstawi ofertę wydawniczą, a swoje stoisko informacyjne z książkami o zaburzeniach autystycznych zaprezentuje także Biblioteka Pedagogiczna z Lęborka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.